MŠVVM SR |MM| Vláda SR dnes schválila Akčný plán pre ochranu mäkkých cieľov na rok 2025. Jeho súčasťou sú konkrétne opatrenia, ktoré už zaviedlo alebo pripravuje Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR s cieľom zvýšiť bezpečnosť v školách a posilniť systém prevencie.
Minister školstva Tomáš Drucker uistil verejnosť, že bezpečnosť v školskom prostredí je a zostane jeho absolútnou prioritou: „Chcem opäť povedať rodičom, učiteľom, riaditeľom škôl aj žiakom jasne a zrozumiteľne – bezpečnosť detí a učiteľov je a bude našou najvyššou prioritou. Robíme všetko pre to, aby školy boli miestom dôvery, podpory a istoty.“
Ministerstvo školstva prijalo a pripravuje sériu opatrení na zvýšenie bezpečnosti a prevencie v školskom prostredí. Vo februári vstúpila do platnosti nová smernica k prevencii šikanovania. Pomáha školám konať rýchlo, presne a odborne. Spustená bola aj historicky prvá databáza preventívnych programov, ktorá poskytuje školám overené metodiky a nástroje na zlepšovanie klímy v kolektívoch.
Súčasne ministerstvo posilnilo odborné tímy o 1 500 nových úväzkov, vrátane školských psychológov, špeciálnych a sociálnych pedagógov. Stovky odborníkov a učiteľov už absolvovali špecializované školenia, aby vedeli lepšie reagovať na krízové situácie, predchádzať im a poskytovať deťom podporu. V najbližších mesiacoch ministerstvo zverejní aj praktické príručky pre učiteľov a rodičov, ktoré im pomôžu rozpoznať varovné signály a riešiť náročné situácie skôr, než prerastú do vážnych problémov.
Zásadné zmeny prinesie aj nový legislatívny balík, ktorý minister školstva predloží už v najbližších týždňoch. Jeho cieľom je zvýšiť ochranu žiakov a učiteľov pred agresívnym správaním a zároveň umožniť primeranú výmenu informácií medzi školami, poradenskými zariadeniami, sociálnymi a ďalšími inštitúciami. Školy tak budú môcť včas reagovať na rizikové situácie a lepšie im predchádzať.
Výraznou zmenou prejde systém podporných opatrení, ktorý je v súčasnej podobe administratívne náročný a neefektívny. „Súčasný systém je byrokratická obludnosť – berie čas a energiu školám aj rodičom, ale nedáva istotu, že pomoc sa dostane tam, kde je skutočne potrebná. Potrebujeme jednoduchší, rýchlejší a adresnejší systém, ktorý bude slúžiť deťom, nie papieru,“ vyhlásil T. Drucker.
Zvýšenie bezpečnosti sa dotkne aj digitálneho priestoru. Na jeseň ministerstvo predstaví plán na zavedenie umelej inteligencie do vzdelávacieho systému. Súčasťou bude aj vzdelávanie žiakov a učiteľov, aby nové technológie využívali bezpečne, eticky a zmysluplne. Kybernetickú bezpečnosť zároveň posilní najväčšia investícia do digitálneho vybavenia škôl DigiEDU, ktorá zahŕňa aj bezpečné pripojenie na internet a vyššiu ochranu pred útokmi.
„Na školách sa denne stretávajú desaťtisíce detí a učiteľov. Nie všetko sa dá predvídať. Ale to, čo vieme a musíme urobiť, je vytvoriť prostredie, kde sa každý cíti v bezpečí. Kde vie, že ak sa niečo stane, nie je na to sám. Spoločne vytvárame školstvo, ktoré nie je len o známkach a učive, ale aj o dôvere, podpore a bezpečí. A v tom budeme pokračovať,“ dodal minister školstva.
Ha, ha , ha najlepšou garanciou bezpečnosti na ZDŠ kách bol ujo školník. Jeho výchovné metódy presvedčili aj najzarytejších odvážlivcov z radov žiakov , ale aj učiteľov. A to sme mali medzi sebou aj deti kolotočárov, čo vychádzali z 5. ročníka po x tom prepadnutí v učení sa. A dnešné detiská? Nuž sú nevychované priamo z rodín, bohužiaľ aj v mojej rodine. Iná doba!
Prd, na Komenskej skole Oldšetrhend stal v tieni svojej starej. Ta ked zarevala priposral sa aj opily vytvarnik.
Ešte tak zabezpečiť učiteľom aj náležité finančné ohodnotenie, to by bolo. Je úplne choré, že policajtom a vojakom, sa tu zdvihli platy doslova o stovky eur a na pedagógov, ktorí musia mať VŠ sa z vysoka kašle. A potom sa čudujú, že to nikto nechce robiť. Ešte pár rokov týmto tempom a budeme zatvárať školy nie kvôli pandémiám ale preto, že nebude mať kto učiť.
Co chce robit ten liberalny hulibrk,len roznasat denik N po skolach,na viac sa neznoze uchyl vyjebany kaviarensky.
Vy nacisraci lubite brat do papul tie brka .