Prezídium PZ SR |MM|
- Projekt Srdce ciest je uznaním pomoci a duchaprítomnosti ľudí na cestách. Ocenenie za rok 2024 získali až traja nominovaní z pomedzi najpútavejších 18 príbehov. Odbornú porotu zaujala pri výbere najmä odvaha, ale aj ľudskosť.
- Štatistiky polície za posledných 11 mesiacov v roku 2024 naznačujú pozitívny pokles dopravných nehôd.
- Poisťovňa Generali eviduje za rok 2024 celkovo nahlásených 17 067 poistných udalostí v rámci povinného zmluvného a havarijného poistenia v dôsledku dopravných kolízií.
Približne v polovici roka 2024 spustila poisťovňa Generali v spolupráci s motoristickou a dopravnou reláciou STVR Pozor, zákruta! pilotnú verziu projektu Srdce ciest (www.srdceciest.sk), pričom jej odborným garantom sa stal Policajný zbor SR. Cieľom projektu je nielen vyzdvihnúť, ale aj zviditeľniť ľudí, ktorí na cestách nezištne pomáhajú ostatným. Zároveň svojimi skutkami inšpirujú verejnosť k pomoci, ohľaduplnosti či dodržiavaniu dopravných predpisov.
Kľúčovú rolu pri výbere ocenených zohrávala päťčlenná porota zložená z odborníkov z rôznych oblastí. Ide
o členku predstavenstva poisťovne Generali pre Slovenskú a Českú republiku Katarínu Bobotovú, športového redaktora, moderátora a komentátora Formule 1 Števa Eiseleho, moderátora relácie Pozor, zákruta! a vedúceho odboru motorizmu a dopravnej mobility STVR Ľuboša Kasalu, viceprezidenta Policajného zboru SR pre vnútorný poriadok a bezpečnosť Rastislava Polakoviča, či autorku rubriky Žena za volantom v relácii Pozor, zákruta! Sandru Vychlopenovú.
Úlohou poroty bolo zhodnotiť všetky príbehy, ktoré do projektu nominovala verejnosť. Spomedzi nich mali vybrať tie, ktoré si jednoznačne zaslúžia pozornosť. Výber príbehov prebiehal v dvoch fázach, pričom
do druhého kola sa dostalo 18 najzaujímavejších. Z nich odborná porota vybrala tri, ktoré získali ocenenie Srdce ciest 2024. Práve odvaha a obetavosť na cestách bolo to, čo porotu v príbehoch zaujalo najviac.
„Inšpiráciu na projekt Srdce ciest sme našli u našich českých kolegov, kde koncept Gentleman Silnic funguje naozaj výborne už niekoľko rokov. Myslím, že aj na Slovensku máme množstvo obetavých ľudí, ktorí neváhajú podať pomocnú ruku v náročnej situácii, či už ide o dopravnú nehodu alebo výmenu pneumatiky. A určite si zaslúžia ocenenie,“ hovorí Katarína Bobotová, členka predstavenstva poisťovne Generali pre Slovenskú a Českú republiku.
OCENENÍ: BÝVALÝ PRÍSLUŠNÍK HAZZ , ODVÁŽNA ŽENA ČI MLADÝ MUŽ
Statočnosť, odvaha, ale aj ľudskosť. Takto možno definovať troch ocenených, ktorých vybrala odborná porota z niekoľkých desiatok doručených nominácií na ocenenie Srdce ciest 2024.
„V našej relácii Pozor, zákruta! v Rádiu Slovensko niekoľko desiatok rokov funguje rubrika „Skladba cti“, v ktorej hráme motoristom za nezištnú pomoc iným vodičom, ktorí sa dostanú do problémov. Naše cesty sú plné arogancie a nedisciplinovanosti, čoho dôsledkom sú tragické nehody a kolízie často s následkom vážnych zranení alebo smrti. Preto je potrebné vyzdvihovať a medializovať ľudí, ktorí pomôžu iným v prípade problémov a môžu tak byť pozitívnym príkladom pre ďalších. Preto sme sa radi pripojili k projektu Srdce ciest,“ vysvetľuje Ľuboš Kasala, vedúci odboru motorizmu a dopravnej mobility STVR.
Prvým oceneným je Daniel, ktorý nepodľahol panike a po zrážke motorkára s iným vodičom osobného auta, okamžite podal zranenému motorkárovi prvú pomoc, keďže vinník z miesta činu ušiel. Druhou ocenenou je Erika. Tá bola počas jazdy autom svedkom tragickej nehody v susednom Maďarsku. Na ceste preukázala svoju ľudskosť, ale aj bezchybnú znalosť prvej pomoci. Tretím oceneným je Ľuboš, ktorý bol v čase nešťastia profesionálnym hasičom. Počas jeho osobného voľna, prechádzajúc náhodne okolo dopravnej nehody, pomohol resuscitovať malé osemročné dievčatko, ktoré zrazilo auto. S masážou srdca neprestával až do príchodu záchrannej služby.
POLÍCIA: DOPRAVNÉ NEHODY KLESAJÚ, BEZPEČNOSŤ NA CESTÁCH JE PRIORITA
Podľa polície patria medzi najčastejšie príčiny dopravných nehôd porušenie povinností vodiča, kde okrem iného patrí napríklad obsluha mobilu, nedovolená rýchlosť jazdy, nesprávna jazda cez križovatku a nesprávne otáčanie a cúvanie. V priebehu 11 mesiacov v roku 2024 zaznamenala polícia 10 478 dopravných nehôd, čo je o 195 menej v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2023.
„V prípade dopravnej nehody, či kolízie je nevyhnutné nielen zachovať chladnú hlavu, ale aj prejaviť odvahu a ľudskosť, pretože rýchla a správna pomoc môže zachrániť životy a zmierniť následky tragédie. Dôkazom toho sú aj ocenení, ktorí boli v správnom čase na správnom mieste. Verím, že ľudí s dobrým srdcom, ktorí vedia a chcú pomôcť, a teda aj príbehov so šťastným koncom bude pribúdať,“ uviedol plukovník Rastislav Polakovič, viceprezident Policajného zboru SR.
Aj v roku 2025 je pre políciu prioritou znižovanie počtu nehôd a eliminovanie vodičov pod vplyvom alkoholu.
NAJVIAC NEHÔD JE V PONDELOK A PIATOK, HOVORIA ŠTATISTIKY POISŤOVNE
Podľa štatistík poisťovne Generali bolo v roku 2024 nahlásených celkovo 17 067 poistných udalostí v rámci povinného zmluvného poistenia a havarijného poistenia, ktoré vznikli v dôsledku rôznych dopravných nehôd. Rozdelenie evidovaných poistných udalostí podľa krajov ukazuje, že vodiči z Bratislavského (2960), Trnavského (2274) a Nitrianskeho kraja (2212) mali najvyšší počet dopravných kolízií. Naopak, obyvatelia z Banskobystrického kraja (1675) ich nahlásili najmenej.
„Čísla za rok 2024 nám v poisťovni prezradili napríklad aj to, že v máji sme zaevidovali najviac poistných udalostí v súvislosti s dopravnými nehodami. Naopak, august a november boli mesiace s najnižším počtom,“ objasňuje Pavol Pitoňák, vedúci organizačnej zložky Generali Poisťovňa a obchodný riaditeľ pre Slovensko.
Z týždenného pohľadu sa podľa štatistík deje najviac nehôd v pondelok a piatok, pričom v priemere na jeden deň eviduje Generali 47 hlásených poistných udalostí, ktorých príčinou sú práve dopravné nehody. Ako najčastejšie príčiny vzniku škody uvádzajú klienti stret vozidiel, poškodenie vozidla počas parkovania alebo stret so zverou.