MPSVR SR |MM| Pri príležitosti včerajšieho Medzinárodného dňa za odstránenie násilia páchaného na ženách, odštartovala medzinárodná 16 dní trvajúca výzva. Cieľom je upozorniť na to, že násilie páchané na ženách je jednou z najrozšírenejších foriem porušovania ľudských práv a závažným zásahom do ľudskej dôstojnosti. Kampaň vyvrcholí 10. decembra na Medzinárodný deň ľudských práv.
Rezort práce sa zameriava aj na prevenciu a riešenie domáceho násilia a násilných činov namiereným proti ženám. V apríli tohto roka Národná rada Slovenskej republiky schválila v skrátenom legislatívnom konaní novelu zákona o dotáciách z dielne ministerstva práce. Vďaka nej sa zabezpečila lepšia podpora pre ženy zažívajúce domáce násilie a ich deti prostredníctvom tzv. bezpečných domov. Na rok 2025 je pre tzv. bezpečné ženské domy plánovaná finančná alokácia v celkovej výške 1 440 000 eur. Poskytované služby zahŕňajú okamžitú a individualizovanú krízovú intervenciu a špecializovanú odbornú pomoc. Ich cieľom je podporiť ženy, ktoré sú ohrozené násilím. Služby krízovej intervencie sú pritom kľúčové pre pomoc obetiam v akútnom ohrození.
Rezort práce sa zaoberá aj koordinovaným riešením všetkých foriem násilia na ženách. Prostredníctvom Národného akčného plánu pre prevenciu a elimináciu násilia na ženách na roky 2022 – 2027, ktorý dopĺňa Celoštátnu stratégiu rovnosti žien a mužov a rovnosti príležitostí v Slovenskej republike na roky 2021 – 2027 a Akčného plánu rovnosti žien a mužov na roky 2021 – 2027 má za cieľ vytvoriť, implementovať a koordinovať komplexnú celoštátnu politiku pre oblasť prevencie a eliminácie násilia na ženách.
Pre ženy, ktoré zažívajú násilie, je vytvorená bezplatná nonstop linka pre krízovú pomoc na čísle 0800 212 212.
Tohtoročná celosvetová kampaň UNiTE prináša počas 16 dní aktivizmu proti rodovo podmienenému násiliu alarmujúce posolstvo pod témou: „Každých 11 minút je zabitá 1 žena. #NoExcuse. UNiTE ukončí násilie páchané na ženách“.
Na Slovensku sa do tejto významnej iniciatívy aktívne zapájajú organizácie zastúpené vo Výbore pre rodovú rovnosť, ako aj ďalšie spolupracujúce inštitúcie. V samostatnej prílohe je uvedený podrobný zoznam organizácií a ich plánovaných aktivít.
25. novembra si pripomíname Medzinárodný deň za odstránenie násilia páchaného na ženách, ktorý vyhlásilo Valné zhromaždenie Organizácie spojených národov v roku 1991. Tento dátum vybrali ako pripomienku popravy troch sestier Mirabalových, ktoré zavraždili na príkaz diktátora Rafaela Trujilleho 25. novembra 1960. Ich príbeh sa stal medzinárodným symbolom boja proti násiliu páchanému na ženách.