Tento rok si pripomíname 106. výročie ukončenia prvej svetovej vojny. Významný dátum 11. novembra, kedy bolo v roku 1918 vo francúzskom Compiégne presne o 11. hodine podpísané prímerie, sa stal aj Dňom vojnových veteránov. Tento deň, nazývaný vo svete aj „Dňom červených makov,“ nám každoročne pripomína obete a hrôzy vojny, ako aj odvahu tých, ktorí bojovali. Symbol červeného maku, nosený na znak úcty, sa spája s básňou podplukovníka Johna McCraea „Na flámskych poliach,“ kde opísal, ako medzi hrobmi padlých vojakov rástli „divoké maky, tam medzi krížmi, rada za radou.“
Vo svete je zvykom, že 11. novembra o 11:11 hodine zaznejú zvony na pamiatku všetkých obetí vojen. Táto symbolika má korene v Taliansku, v meste Rovereto, kde bol v roku 1925 z liatej ocele vojnových zbraní a nábojníc vytvorený ZVON MIERU, vážiaci 22 ton. Jeho monumentálne piliere postavili z finančných darov 114 štátov a zástavy týchto krajín sa tu týčia na znak jednoty v mierovom odkaze. Aj slovenské mestá, vrátane Serede, sa pravidelne pripájajú k tejto symbolike, keď sa presne o 11:11 rozozvučia zvony na počesť padlých hrdinov.
Každý rok Zväz vojakov SR – klub Sereď v spolupráci s UN Veteran Slovakia a mestom Sereď organizuje pietnu spomienku pri Pamätníku prvej svetovej vojny , kde prítomní položením vencov vzdávajú úctu obetiam vojnových konfliktov. V príhovoroch zaznelo pripomenutie, že hrôzy vojny musia zostať hlboko vryté v našej pamäti ako varovanie pred ďalšími konfliktmi. Poctu padlým hrdinom tento rok vzdali predstavitelia Zväzu vojakov SR pod vedením Ondreja Urbana, UN Veteran Slovakia pod vedením Štefana Jangla, primátor mesta Sereď Ondrej Kurbel, zástupkyňa primátora Mária Fačkovcová, zástupcovia poslaneckého zboru, členovia Denného centra pre seniorov a seredskí skauti.
V Seredi sa pamiatka na padlých hrdinov prvej svetovej vojny uchováva na pamätníku so 128 menami, ktorý dnes nájdeme na Čepeňskej ulici. Pôvodne bol tento pamätník odhalený v roku 1936 na Námestí slobody ako pocta obetiam vojny a pri príležitosti vzniku samostatného Česko-Slovenského štátu. Neskôr ho presunuli na jeho súčasné miesto. V roku 2018 prešiel dôkladnou rekonštrukciou, aby mohol ďalej slúžiť ako trvalá pripomienka pre budúce generácie. Mená ďalších 35 padlých seredských vojakov z prvej svetovej vojny sú uvedené na pamätnej tabuli na kaplnke v Dolnom Čepeni.