back to top

ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

Slovensko začne rokovania o oprave Správy o stave právneho štátu

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -

MS SR |MM| Zástupcovia Slovenskej republiky budú rokovať s predstaviteľmi EK o opravách Správy o stave právneho štátu. Vláda SR správe vytýkala nepresnosti  a zavádzajúce konštatovania. Aj podľa Súdnej rady SR je správa neobjektívna a neodráža stav právneho štátu na Slovensku.

Predstavitelia Európskej komisie pristúpili na expertné konzultácie potom, ako reakciu vlády s konkrétnymi výhradami k správe tlmočili predstavitelia Ministerstva spravodlivosti SR a Ministerstva zahraničných vecí SR na Rade EÚ.  Slovenská republika má v rámci nich predniesť svoje výhrady. Pripravenosť na bilaterálne konzultácie Európska komisia potvrdila po nedávnom rokovaní štátneho tajomníka Ministerstva spravodlivosti SR, Milana Hodása s generálnou riaditeľkou DG JUST A. Gallego. „Momentálne sú v príprave podklady na expertné rokovania s Európskou komisiou. Súčasne sa koordinujeme s ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí, ktoré by malo zabezpečiť koordináciu všetkých dotknutých inštitúcií. Rokovanie s EK je možné očakávať v priebehu novembra,“ uviedol minister spravodlivosti Boris Susko.

Vláda v auguste schválila oficiálnu reakciu k Správe o právnom štáte vydanej Európskou komisiou. Súčasťou reakcie sú napríklad výhrady k nepresnostiam, nesprávnej metodológii, ako aj k miere zohľadnenia pripomienok zaslaných vládou, súdnou radou a inými orgánmi SR Európskej komisii v procese prípravy správy. Viaceré informácie v správe sa neopierali o objektívne zistený skutkový stav a nereflektovali na opatrenia, ktoré boli súčasnou vládou vykonané s cieľom prispieť k zlepšeniu úrovne právneho štátu. Ako zdroje pri príprave správy slúžili aj subjektívne a tendenčne ladené mediálne výstupy.

Správu EK kritizovala aj Súdna rada SR, ktorá nad jej obsahom vyjadrila znepokojenie. Dokument nereflektoval stanovisko deviatich členov súdnej rady, ktoré bolo doručené v rámci konzultácií s Európskou komisiou. K témam zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry a zmene trestných kódexov súdna rada zaslala Európskej komisii zoznam celkovo jedenástich mediálnych výstupov členov súdnej rady, ktorých obsah nie je v správe premietnutý. Európska komisia v správe neuviedla ani to, že niektoré časti schválenej reformy súdnictva z roku 2021 vyhlásil Ústavný súd SR za protiústavné.

 

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Ďalšie články

PRIDAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!

Potvrdzujem, že som sa oboznámil a pochopil pravidlám diskusie.

Zadajte svoje meno tu

spot_imgspot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Najčítanejšie

- Inzercia -spot_img

Aktuality

- Inzercia -spot_img

Aktuality

- Inzercia -spot_img

Sponzorované