MPSVR SR |MM| Opatrovateľské príspevky sa po prvý raz v histórii prestanú krátiť na základe príjmu odkázanej osoby. NR SR ústavnou väčšinou, s počtom hlasov 136, jednoznačne odsúhlasila novelu zákona o sociálnych službách, ktorá to upravuje. Novela prináša viaceré pozitívne zmeny na podporu osôb so zdravotným postihnutím. Ide o významnú pomoc v podobe zlepšenia dostupnosti odľahčovacej služby, rozšírenie poskytovania domácej opatrovateľskej služby popri neformálnom opatrovaní či navýšenie financií pre rodiny s nezaopatrenými deťmi s ťažkým zdravotným postihnutím. Stane sa tak už od 1. decembra 2024, kedy novela nadobudne účinnosť.
Schválená novela zákona o sociálnych službách (č.448/2008 Z.z.), ktorou sa upravujú aj iné zákony (napr. zákon o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ŤZP) zavádza rovnaké výšky peňažného príspevku na opatrovanie bez rozdielu a bez krátenia – teda v rovnakej výške pre opatrovateľov pracovne aktívnych, ale aj tých, ktorí sú už na dôchodku a starajú sa o svojich blízkych. Opatrenie prichádza do praxe vôbec po prvý raz v histórii, keďže posledná právna úprava prijatá ešte minulou vládou a platnou od júla 2024 tieto príspevky krátila aj dôchodcom.
„To, čo sme sľúbili, dnes plníme. Od 1. decembra opatrovatelia detí so zdravotným znevýhodnením dostanú dvojnásobný príplatok k príspevku na opatrovanie, to znamená 200 eur. Ďalšou dobrou správou je, že po prvý raz v histórii rušíme krátenie opatrovateľských príspevkov pre všetkých opatrovateľov, a to bez ohľadu na to, či je opatrovateľ ekonomicky aktívny alebo je na dôchodku. To znamená, že sa nebude testovať príjem opatrovanej osoby. Napravujeme tým nespravodlivosť, ktorá vznikla predošlým zákonom.
Novelou zlepšujeme aj dostupnosť odľahčovacej služby, aby ju mohli opatrovatelia využívať a prispôsobiť v takom rozsahu, aký potrebujú a výrazne navyšujeme aj počet hodín pre poskytovanie domácej opatrovateľskej služby na celkom 40 hodín mesačne. Chcem zdôrazniť, že všetky tieto kroky sme urobili po spoločnej diskusii s odborníkmi a vychádzali sme z požiadaviek, ktoré ukazuje prax. Dnes som za tieto pozitívne správy úprimne vďačný, keďže od začiatku som vedel, že bojujeme za správnu vec a pomáhame zlepšovať kvalitu života našich znevýhodnených občanov,“ uviedol na tlačovej konferencii minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš.
„Chcem veľmi pekne poďakovať pánovi ministrovi a ministerstvu práce za všetky tieto kroky, ktoré robí v prospech znevýhodnených občanov. Rušenie krátenia opatrovateľských príspevkov je skutočne veľká vec. Otvára možnosti pre lepšie uplatnenie osôb ŤZP, aby tieto rodiny žili plnohodnotnejší život. Zároveň chcem ministerstvo práce ubezpečiť, že budeme monitorovať, ako sa tento zákon napĺňa v praxi,“ doplnila Zuzana Stavrovská, komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím.
Veľký prínos opatrení vďaka schválenej novele ocenila aj Monika Fričová z Platformy rodín detí so zdravotným znevýhodnením: „Hovorím zhruba o 2500 rodinách, pretože vieme, čo ich trápi, mnohé sú vyčerpané a často bez financií. Dvojnásobok príplatku k príspevku na opatrovanie je pre rodiny, ktoré sa denne starajú o svoje zdravotne znevýhodnené deti, veľkou pomocou. Je to vlastne 1200 eur navyše do rodiny ročne, ktoré budú mať teraz k dispozícii a uľahčia im život.“
Novela rozširuje počet hodín poskytovania domácej opatrovateľskej služby popri neformálnom opatrovaní z doterajších 8 na 40 hodín mesačne, pričom opatrovateľ nestráca nárok na poskytovanie peňažného príspevku na opatrovanie. V prípade odľahčovacej služby, ktorá sa poskytuje terénnou alebo ambulantnou formou, prináša jej efektívnejšie využitie a tiež sprístupnenie pre viac prijímateľov. Rozsah jej poskytovania pri týchto formách predstavuje 360 hodín ročne, pričom sa neberie do úvahy počet konkrétnych dní a zavádza tým flexibilitu v jej čerpaní podľa individuálnych potrieb. Pri pobytovej forme zostáva rozsah 30 dní za rok.
Významnú pomoc rodinám, ktoré sa starajú o nezaopatrené deti s ťažkým zdravotným postihnutím predstavuje zvýšenie príplatku k peňažnému príspevku na opatrovanie, a to na dvojnásobok – z doterajších 100 na 200 eur mesačne. Zámerom je kompenzovať vyššiu finančnú záťaž, ktorú si vyžaduje starostlivosť o deti s ťažkým zdravotným postihnutím, zvlášť v prvých rokoch života.
Novela zákona tiež rozširuje kvalifikačné predpoklady pre výkon tlmočenia na účely tlmočníckej služby, personálny normatív pre vybrané zariadenia sociálnych služieb a odstraňuje legislatívny nesúlad v odmeňovaní opatrovateľov v sociálnych službách.
Bolo na čase to už riešiť. Však len na Slovensku sa to môže stať, aby sa výška platu odvíjala opatrovateľa odvíjala od toho či je v dôchodkovom veku, alebo v produktívnom? Jeden aj druhý musí tú istú službu urobiť opatrovanému s tým rozdielom, že jeden dostal plnú mzdu, druhý len polovičnú. Alebo, nevymyká sa to zdravému rozumu, že opatrovateľovi znížia mzdu, nakoľko sa zvýšil dôchodok opatrovanému? To si mal od toho opatrovaného pýtať tú sumu? Je rozdiel opatrovať starého, alebo chorého dospelého, ako malé dieťa. Mali si to ísť vyskúšať a potom určovať výšku opatrovateľského!