back to top

ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

Pri záchrannom archeologickom výskume v Šintave sa podarilo zachytiť časť stredovekého opevnenia

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -

Archeologický ústav SAV |MM| V rokoch 2020 – 2021 boli v intraviláne obce Šintava, na polohe Nad vŕškom, realizované tri záchranné archeologické výskumy, v rámci ktorých boli získané nové poznatky nielen o stredovekom osídlení obce, ale najmä o spôsobe jej opevnenia. Vedkyne T. Vangľová a K. Daňová z Archeologického ústavu SAV, v. v. i. aktuálne prezentovali prvé výsledky na medzinárodnej konferencii Archaeologia Historica.

Obec Šintava sa nachádza na ľavom brehu ohybu rieky Váh. Význam polohy pre osídlenie znásoboval brod cez rieku, ktorý sa tu nachádzal pravdepodobne už od praveku. V katastri obce sa v minulosti objavilo a skúmalo sídlisko z doby železnej. Na ostrožnej polohe nad Váhom (poloha Nad vŕškom) sa predpokladá aj existencia veľkomoravského hradiska.

Dominantou bol však stredoveký vodný hrad, nazývaný Šintavský hrad. Pôvodne sa nachádzal na ostrovčeku medzi dvoma ramenami v Šintave a až po zmene toku rieky Váh niekedy v priebehu 18. storočia (po zániku ramena, ktoré obkolesovalo hrad zo Serede), sa ocitol na pravej strane Váhu v dnešnej Seredi.

Šintava predstavovala dôležitý komunikačný uzol. Pretínali sa tu dve významné stredoveké cesty – Česká cesta vedúca z Ostrihomu cez Trnavu do Čiech a cesta vedúca z Prešporka do Nitry. Prvý písomný záznam o Šintave pochádza ešte z roku 1042. Stál tu kráľovský pohraničný hrad, pod ktorého panstvo patrili ďalšie okolité obce (Šoporňa, Pata, Vozokany, Abrahám, Križovany, Šúrovce).

Fragment zdobenej kostenej platničky (možno z rúčky noža) z okolia pece (Foto: K. Daňová).

 

- Článok pokračuje pod reklamou -

Aktuálne archeologické výskumy

Dôležité poznatky k významu Šintavy v stredoveku priniesol záchranný výskum, ktorý odkryl 19 stredovekých a ranonovovekých objektov.

Výskumom sa podarilo čiastočne doložiť dve priekopy. Prvá priekopa viedla severo-južným smerom. Zistená šírka priekopy bola 640 cm. Z vrstvy nad dnom ryhy bola odobratá vzorka uhlíkov, ktorá sa analyzovala v laboratóriu v poľskej Poznani. Podľa výsledkov rádiouhlíkových analýz si myslíme, že táto priekopa už v druhej polovici 12. storočia nebola funkčná a zrejme bola aj čiastočne zasypaná. Rámcové datovanie keramiky z vrchných (zásypových) vrstiev priekopy (11. – 13. storočie) to predbežne potvrdzuje.

Druhá priekopa sa skúmala v juhovýchodnej časti plochy, tak isto viedla severo-južným smerom. Zo zásypových vrstiev tejto priekopy neboli prekvapujúco získané žiadne nálezy.

Nález dvoch pecí, ktoré boli v superpozícii (vzájomne sa narušovali), o ich funkcii vedú archeológovia diskusie (Foto: K. Daňová).
.

 

K objektom z obdobia existencie a zániku priekopy patrila pec, ktorá sa nachádzala z vonkajšej strany druhej priekopy. Išlo o prestavbu pôvodne väčšej pece s kruhovým pôdorysom, pravdepodobne hlinenou kopulou a s predpecnou jamou, ktorá slúžila ako obslužný priestor pece. Zrejme po ukončení jej používania bola do jej telesa zabudovaná ďalšia kvadratická pec zložená z pieskovcových platní. Menšie zariadenie mohlo slúžiť aj ako udiareň. Okolo pecí bolo odkrytých aj sedem-osem kolových jám, ktoré mohli byť súčasťou konštrukcie na zastrešenie pece. Z nálezovej situácie nebolo zrejmé, ku ktorej peci patrili. V zásype jednej z kolových jám sa našla časť železného noža. Keramický materiál približne datuje objekty do 11. až 13. storočia.

Mladšie obdobie bolo zastúpené na ploche množstvom obilných jám. K mimoriadne zaujímavým však patril objekt, zachytený len čiastočne na profile jednej z rýh. Ide pravdepodobne o objekt s kolovými jamami alebo žľabmi na protiľahlých stranách. Archeológovia z neho získali zlomky zadymovanej keramiky, ktorá sa objavuje od 16. storočia.

 

Nález keramiky z výskumu v Šintave (Foto: T. Vangľová).

 

- Článok pokračuje pod reklamou -

Výskum priniesol nový pohľad na obranný systém Šintavy v období stredoveku. Ukázalo sa, že táto ostrožná poloha v ohybe rieky Váh, ktorá slúžila ako hospodárske zázemie Šintavského hradu, bola v istom časovom období opevnená jednou alebo dvomi priekopami (nedokážeme povedať, či boli obe priekopy súčasné) vo  východnej časti obce. Zo severu, západu a juhu bola obec prirodzene chránená riekou Váh. Výsledok rádiouhlíkových analýz a rámcové datovanie keramiky zo zásypu prvej priekopy, naznačujú, že prinajmenšom jedna priekopa už v druhej polovici 12. storočia neplnila svoju funkciu a bola aspoň čiastočne zasypaná. Toto dosiaľ neznáme opevnenie sa nachádza vzdušnou čiarou asi 1,5 km juhovýchodne od Šintavského vodného hradu.

Terézia Vangľová, Klaudia Daňová, Archeologický ústav SAV v Nitre, v. v. i.

 

zdroj: archeol.sav.sk
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Ďalšie články

  1. Jaj dobre a koho toto dneska zaujima picoviny vase skurvene.radsej da pozeraj dopredu aka je doba debilkvci novinari.Picovinu tu davate.

    2
  2. Archeológ ktorý z jednej metrovej sondy ide tvrdiť ze bola z východnej strany Šintava obohnana priekopou je hlupák.
    Presne taký istý hlupák je aj archeológ, ktorý ide tvrdiť ze hrad Šintava sa nachádzal na ostrove rieky Váh 🤣
    To si možno vyčítal z nejakej idealizovanej mapy zo 17teho storocia. A čo ďalších 600 rokov dozadu? Vtedy sa kde hrad nachádzal?
    Archeológ by mal prinášať len overené fakty a nie svoje ničím nepotvrdené domnienky a myšlienky.
    Ja byť na mieste dedinky Šintava, zaujímam sa radšej o strieborné a zlaté poklady ktoré boli nájdené na jej uzemi. Vrátane keltských… A o ich prinavratenie.
    Väčšina archeológov je totálne flustrovana keď nenájde nejaký zlatak, striebornák alebo sperk, ci niečo bronzové, hrob, textiliu.
    Nejaké blbé pece, priekopy ci zásobne jamy, keramiku, sklo, sa im ani nechce kopať. To sa nachádza takmer všade kde sa kopne do zeme.
    Bombonik je potom samotný predaj archeologom nájdených a nepriznáných veci , aby si prilepšil k výplate.
    Keď som sa pýtal archeológia co mi kopal na pozemku, co by chcel nájsť najviac, tak mi povedal, ze naj topka by bol nejaký kameň, šperk, predmet, na ktorom by bolo vytesaný, pôvodný názov mesta – miesta. Rímsky, keltsky.. Niečo ako v Trenčíne na skale

    4
  3. Pre Anonym 19:52.
    Ona tá blbost naozaj kvitne!
    Priekopa sa potvrdila aj o kúsok ďalej Ty chytrák! Tento nález to potvrdil.
    Hrad stál tam, ako je dnes kaštiel lebo nestrážil Šintavu-obec, ale prechod cez Váh pri Šintave.
    To sú potvrdené fakty.
    Ak o tom Ty nevieš, tak to neznamená, že to neni pravda. To len znamená, táraš dve na tri.
    Pani Daňová je špička medzi archeológmi na Slovensku.

    9
  4. Anonym 23. októbra 2024, 19:52
    Ty budeš taký macher v obore archeológia, ako Kotlár v zdravotných vedách.

    3
  5. POZOR ! POZOR ! PRE ANONYM 23 .10. 19 52 hod. TENTO ČLOVEK PÍŠE OBROVSKÚ PRAVDU . NAJVAC ČÓRUJÚ A KLAMÚ ARCHEOLOGOVIA . KRADNÚ AKO STRAKY , ALE NA DRUHEJ STRANE UDÁVAJÚ AMATÉROV A HLADAČOV . POTRATI SÚ TO A FARYZEJI !!!! ČEST A SLÁVA CHLAPÍKOM KTORÍ HLADAJÚ A SPENAŽIA SI TO POTOM . ESTE ŽE TAKÉMUTO ODPORNÉMU ŠTÁTU BUDEM ODOVZDÁVAT NÁJDENÉ PREDMETY ALEBO PODOBNÉ VECI . NASRAT AKURAT TAK .! A preto tento chlapík je frajer čo to písal a tá pani DAŇOVÁ ???? ŽE ŠPIČKA ! POznám ich aj jej muža poznám ……. Ale otom potom ….

    2

PRIDAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!

Potvrdzujem, že som sa oboznámil a pochopil pravidlám diskusie.

Zadajte svoje meno tu

spot_imgspot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Najčítanejšie

- Inzercia -spot_img

Aktuality

- Inzercia -spot_img

Aktuality

- Inzercia -spot_img

Sponzorované