MIRRI |MM| V súvislosti so zmenou kompetenčného zákona prejdú kompetencie v oblasti mestského rozvoja od 1. septembra z Ministerstva dopravy SR pod Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR). Rezort bude pri riešení tejto problematiky vychádzať z predpokladu, že základom úspešného rozvoja regiónov je rozvoj miest a jeho funkčných území v úzkej koordinácii s rozvojom vidieka. O nových kompetenciách v oblasti mestského rozvoja, ako aj o centrách zdieľaných služieb diskutujú dnes minister investícií Richard Raši a štátny tajomník Michal Kaliňák s predstaviteľmi samosprávy v Prešove.
„Tešíme sa z toho, že budeme mať na starosti nielen rozvoj vidieka a našich obcí, ale aj mestský rozvoj, lebo sa nedá robiť rozvoj vidieka bez toho, aby bol koordinovaný s mestským rozvojom a naopak, mestá nemôžu svoj rozvoj robiť bez toho, aby nevnímali potreby obcí. O mestskom rozvoji sa hovorí dlhé roky a som rád, že teraz prechádzame od akademických debát k reálnej koordinácii, aj politickej, z úrovne nášho ministerstva,“ uviedol minister investícií Richard Raši.
Mestský rozvoj nie je len o ekonomickej prosperite, ale aj o sociálnej vyváženosti a environmentálnej udržateľnosti. Hlavným cieľom MIRRI SR preto bude vytvoriť podmienky a následne poskytnúť mestám aj podporu na optimálny rozvoj ich území.
„Naše aktivity budú smerovať k analýze bariér, zhodnocovaniu nevyužívaných, opustených, resp. zanedbaných území v mestách. Chcem preto informovať o dvoch výzvach, ktoré plánujeme vyhlásiť ešte do konca tohto roka na riešenie problematiky tzv. brownfieldov, teda chátrajúcich priemyselných areálov v mestách. Keď si pamätáte, v roku 2013, keď som bol primátorom Košíc, sme z nevyužívaných kasární vytvorili Kulturpark, miesto kultúry, oddychu a vzdelávania. Pripravujeme financie na to, aby sa takéto zmeny mohli udiať aj v iných mestách. Jedna výzva bude určená priamo pre regionálne centrá MIRRI SR na personálne a odborné kapacity, ktoré budú mapovať takéto územia. Druhá bude určená na pilotné opatrenie, ktoré budú v jednom projekte zlučovať odstránenie záťaží, resp. rekultiváciu týchto zanedbaných území a ich transformáciu na nové využitie. Na obidve výzvy je vyčlenených viac ako 20 mil. eur,“ informoval minister Raši.
Stará priemyselná hala sa tak môže zmeniť na miesto pre galériu alebo pre divadlo, či koncerty. Zo starého plechového hangáru sa môže stať centrum voľného času pre deti alebo zo starej mýtnice moderné informačné turistické centrum.
MIRRI SR pripravuje legislatívu, vďaka ktorej budú môcť prejsť na samosprávy bezodplatne budovy vo vlastníctve štátu, ktoré nevie využiť a sprevádzkovať. Takéto budovy budú môcť obce využiť iba na svoje účely, napríklad na knižnicu, domov sociálnych služieb či škôlku, nebudú ich môcť ďalej komerčne niekomu predať.
„Minulý rok, 22. decembra, sme zaviedli jedinečný systém na Slovensku, kedy každú výzvu, ktorá sa zverejňuje, dáme najskôr na pripomienkovanie územiu, nech si samosprávy povedia, aké parametre má mať výzva, aby mohli peniaze čerpať. Dnešok je presne toho dôkazom. Ideme nastaviť jednu veľkú výzvu a nech si samosprávy povedia, na čo chcú peniaze využiť, ak vedia, že na ich území sú chátrajúce budovy, na čo využijú peniaze vo vzťahu k budovaniu kancelárií a aké pozície chcú, aby boli súčasťou centier zdieľaných služieb. Máme šancu nastaviť systém tak, aby pod jednou strechou bola jedna účtovníčka, jedna mzdárka, jeden človek na verejné obstarávania, jeden projektový manažér, ktorí svoju robotu budú robiť pre viac samospráv,“ povedal štátny tajomník Michal Kaliňák.
„Problematika nevyužívaných nehnuteľností či priemyselných zón bola doteraz dlhodobo riešená pomerne okrajovo a často to súvisí s útlmom tradičných odvetví, ktoré sú typické pre jednotlivé regióny. Konečným cieľom je ich efektívne, hospodárne a udržateľné užívanie, ktoré podporí konkurencieschopnosť najmä regionálnu, ale tým aj celonárodnú ekonomiku,“ poznamenal štátny tajomník Ministerstva hospodárstva Kamil Šaško.