V piatok 22. marca 2024 viedli moje kroky do Trnavy, kde sa v kultúrnom centre Malý Berlín uskutočnil dvojkoncert hudobníka a speváka gréckeho pôvodu Jannisa Morasa a trnavskej etno-šansoniérky Ildikó Kali. Podujatie z verejných zdrojov podporili: Trnavský samosprávny kraj, mesto Trnava a Fond na podporu umenia.
V príjemnej atmosfére hlavnej sály KC Malý Berlín najskôr vystúpil Jannis Moras. Hoci sa narodil v Českej republike, je verný svojim koreňom a už sedemnásť rokov sa venuje výhradne gréckej hudbe. Do povedomia poslucháčov sa dostal ako člen kapiel Anatoli, I Parea či Jannis Moras & Banda. Vo svojom aktuálnom sólovom projekte spája prvky hudobných žánrov ako world music, ethno, folk, rock a pop. Je to tzv. „one man band show“, v ktorej zvykne využívať aj rôzne gitarové efekty a elektroniku. V KC Malý Berlín však odohral čisto akustický koncert. V rámci neho zazneli väčšinou pesničky súčasnej gréckej produkcie. Jannis Moras hral v dvoch z nich na gréckom ukulele s prenikavým zvukom a v ostatných na akustickej gitare. Usmievavý grécky hudobník z Brna, ktorý je aj hudobným moderátorom tamojšieho Rádia Proglas, sa priznal, že rád rozpráva po slovensky a túžil zahrať si na Slovensku. Navyše, jeho manželka pochádza z Trnavy u Zlína. V speve a hre Jannisa Morasa nechýbala energia a vášeň, čo obecenstvo ocenilo. Ako povedal, väčšinu gréckej hudby tvoria pesničky o láske, no máloktorá z nich je radostná. Jeho koncert však rozhodne smutný nebol. Pre obecenstvo si napríklad vymyslel úlohu: hľadanie známo znejúcich slov v jeho pesničkách. Kto také slovo zachytil, mohol si jeho význam u neho overiť. S Ildikó Kali sa Jannis Moras zoznámil v Rádiu Proglas, kde s ňou robil rozhovor o jej najnovšom albume Zlatá panna. Neskôr si spolu zahrali v Brne dvojkoncert a odtiaľ bol už len krôčik k pozvaniu do Trnavy. Jannis Moras na koncerte v KC Malý Berlín porozprával rôzne zaujímavosti o pesničkách, ktoré interpretoval. Napríklad o pesničke Misirlou, známej z Tarantinovho filmu Pulp Fiction. Obecenstvo si s Jannisom Morasom aj opatrne zaspievalo, keď do jednej gréckej pesničky vtipne zakomponoval kúsok z hitu z 80. rokov Live Is Life. Keďže priezvisko Moras údajne pochádza z Talianska, setlist spestrila aj pesnička Bella Ciao. Poslucháčov tiež zvádzala k spevu v refréne. Celý koncert bol pohodový a podnetný.
Po krátkej prestávke nasledovalo vystúpenie speváčky a hudobníčky Ildikó Kali, preslávenej svojím mohutným a zvučným hlasom. Svoje pesničky charakterizuje ako etno-šansóny. Inšpiruje sa totiž tradičnou hudbou rozličných etník a fascinujú ju balady, legendy a básne. Jej pesničky sa objavujú vo svetových hudobných rebríčkoch a zdarne reprezentujú slovenskú world music. Veľký úspech zožala s albumom Zlatá panna, okrem iného nominovaným na Radio_Head Awards v kategórii World music/Folk za rok 2021. V KC Malý Berlín zahrala a zaspievala pesničky, ktoré vytvorila zhudobnením básní počas covidového obdobia a nedostali sa na album Zlatá panna. Vďaka využitiu loopera nechýbalo široké spektrum rytmických podkladov a hudobných gitarových slučiek, a teda uhrančivých rytmov a melódií. Vypočuli sme si napríklad strhujúce zhudobnené balady od Jána Botta Margita a Besná a Žltá ľalia. Pesnička Zore, Zore má afrokubánsko-slovenský pôvod, a znie veľmi prirodzene a sugestívne. Ďalšou zhudobnenou Bottovou básňou je Krvavá pani. Ildikó Kali sa v nej sprevádzala na ukulele. Túto pesničku už dávnejšie nahrala so skvelým gitaristom Petrom Luhom a svetlo sveta uzrel aj videoklip. Ildikó Kali zdôraznila, že k významnému nehmotnému kultúrnemu dedičstvu patrí ako grécka ľudová hudba, tak aj galícijské nápevy, ktoré boli použité v pesničke Krvavá pani. Pesnička Morena je o pohanskom zvyku spätom s jarou – o vynášaní Moreny. Je zhudobnenou básňou Dlhomíra Poľského. Ako posledná zaznela na koncerte pesnička Oh, čierna som. Jedná sa o zhudobnené texty Bohuslavy Vargovej-Hábovčíkovej z knihy Variácie a ponášky na rómske ľudové piesne. Poslucháči si do výrazného rytmu radi zatlieskali. Koncert Ildikó Kali mal veľmi pozitívnu odozvu. Bol, ako vždy, cestou k prameňom, často prežiarenou životodarným slnkom.
Jannis Moras a Ildikó Kali srdečne poďakovali vnímavému obecenstvu i ochotnému personálu KC Malý Berlín, ktorí sa tiež významne zaslúžili o to, že dvojkoncert sa vydaril. Prezentoval dve rozdielne, no rovnako príťažlivé tváre world music a priniesol slnečné posolstvo jari a radosti vďaka otvorenosti svetu.
Ružena Šípková
Foto: autorka