back to top

ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

Investície z 2. piliera do projektov na Slovensku sa stávajú realitou

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -

MPSVR SR |MM|  Umožní to návrh zákona o starobnom dôchodkovom sporení z dielne rezortu práce. V pléne Národnej rady SR získal širokú politickú podporu, celkom 100 hlasov, čo znamená jeho prijatie ústavnou väčšinou. Majetok dnes uložený v dôchodkových fondoch bude možné investovať do infraštruktúrnych projektov na Slovensku, čím pomôže zlepšiť situáciu v rôznych oblastiach. Dôchodkové správcovské spoločnosti sa rozhodnú výlučne dobrovoľne a sporitelia sa nemusia o svoj majetok obávať.

„Chcem sa veľmi pekne poďakovať svojim kolegom, a tiež opozičným stranám SaS a KDH, že tento zákon podporili. Zákon rozširuje možnosti investovania časti majetku z 2. piliera aj do tzv. alternatívnych investičných fondov, cez ktoré je možné financovať aj rôzne infraštruktúrne projekty na Slovensku. Či už pôjde o nájomné bývanie, výstavbu diaľnic, výstavbu nemocníc alebo výstavbu energetickej či dokonca zelenej infraštruktúry. Dlho sa o takomto zámere na Slovensku hovorilo, celé roky to trvalo, až prišiel ten čas, keď sa to naozaj konečne podarilo aj presadiť, a to ústavnou väčšinou. Výhodné to bude pre samotných sporiteľov, pretože pokiaľ dôchodkové správcovské spoločnosti správne investujú, tak samozrejme, sporitelia budú mať primeraný výnos,“ spresnil minister práce Erik Tomáš.

Šéf rezortu práce zároveň zdôraznil, že ľudia, resp. sporitelia sa o svoje peniaze nemusia obávať.

„Kľúčové pritom zostáva, že naďalej to bude na dobrovoľnej báze. To znamená, že dôchodkové správcovské spoločnosti budú naďalej rozhodovať o tom, koľko a kde investujú, a to len v prípade, že to bude výhodné pre sporiteľov v druhom pilieri. Dôchodkové  spoločnosti od začiatku aktívne participovali na príprave tohto zákona a podporujú ho. Čiže ľudia sa naozaj nemajú čoho obávať, pretože štát nijakým spôsobom nebude ovplyvňovať tieto spoločnosti, kam a kde majú investovať. V zákone je to jasne napísané a vymedzené.“

Potenciálne nové investičné príležitosti môžu zlepšiť situáciu napr. v doprave, nájomnom bývaní, energetickej infraštruktúre ako sú potrubné či zavlažovacie systémy, pri podpore udržateľných zdrojov a pod. Práve projekt štátom podporovaného nájomného bývania by mohol byť prvým z konkrétnych príkladov investície z 2. piliera.

Účinnosť novej regulácie a začiatok financovania projektov podmieňuje niekoľko ďalších legislatívnych krokov zo strany NBS, ako aj úprava interných pravidiel pre investovanie, riadenie rizík, schválenie štatútov dôchodkových fondov a pod. zo strany DSS.

- Inzercia -spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Ďalšie články

PRIDAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!

Potvrdzujem, že som sa oboznámil a pochopil pravidlám diskusie.

Zadajte svoje meno tu

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Najčítanejšie

- Inzercia -spot_img

Aktuality

- Inzercia -spot_img

Aktuality

- Inzercia -spot_img

Sponzorované