V sobotu 5. apríla sa Mlynárska ulica v Seredi premenila na miesto, kde sa história stretla s vôňami detstva a ľudia si pripomenuli, aké to bolo, keď „všetci vedeli, čo sa v sobotu deje“. Koštovka Lokálne zo Serede, jeden z projektov podporených participatívnym rozpočtom Trnavského samosprávneho kraja, nebola len o jedle – bola o spomienkach, spolupatričnosti a radosti zo stretnutí. Podujatie pripravilo OZ Vodný Hrad v spolupráci s mestom Sereď a ďalšími partnermi.
Podujatie odštartovalo po slovensky – organizátori privítali primátora mesta Ondreja Kurbela chlebom a soľou. Vzápätí sa ulicou rozozvučala živá hudba v podaní kapely Mejbis zo Šintavy. Trhová atmosféra bola ako kedysi – s vôňou smotanových posúchov, šošovicového prívarku, huriek či tvarožníka a ďalších jedál. K tomu sa podávala tradičná bazová malinovka alebo dobrá kávička do ruky.
„Tradíciu jarných spoločenských sobôt na Mlynárskej ulici pri seredskom trhovisku budujeme už tretí rok. V minulosti bola táto ulica známa konaním rôznych spoločensko-kultúrnych aktivít a to až tak, že je o nej aj zložená pesnička,“ vysvetlila Martina Hilkovičová, z OZ Vodný Hrad. Práve ona stojí za projektom Lokálne zo Serede – čo nás spája, ktorý okrem podujatia priniesol pred časom aj jedinečný stolový kalendár pre rok 2025. Vznikol zo spomienok seredských seniorov – na chute, vône a zážitky, ktoré im utkveli v pamäti. Kalendár vyšiel v náklade 550 kusov, no záujem bol taký veľký, že ani dotlač nestačila. „Preto sme sa rozhodli projekt preniesť na živú ulicu do verejného priestoru,“ dodala M. Hilkovičová. Počas podujatia návštevníkom prezradila, ako sa zrodila myšlienka projektu. Všetko sa začalo celkom nenápadne – dcérinou prosbou upiecť koláč podľa receptu starej mamy. Martina si tento recept zapísala ešte ako trinásťročná. Hoci je papier dnes poznačený časom, v sebe nesie niečo oveľa cennejšie: spomienky, vôňu domova, pocit istoty a lásky. Práve tieto emócie sa rozhodla uchovať a posunúť ďalej. Spolu s ďalšími nadšencami sa začali pýtať starších obyvateľov Serede, čo jedli v mladosti, čo varili ich mamy a staré mamy. Prvým, kto si zaspomínal, bol jej svokor, pán Hilkovič – nielenže porozprával, čo mu chutilo ako malému chlapcovi, ale podelil sa aj o svoje príbehy z detstva a mladosti. Tak vznikol nápad zbierať recepty i spomienky – úlomky každodennosti minulých čias.
Primátor Ondrej Kurbel neskrýval radosť z podujatia, ktoré oživilo Mlynársku ulicu a pripomenulo bohatú históriu nášho mesta. Vo svojom príhovore poďakoval Martine Hilkovičovej, kolektívu OZ Vodný Hrad a všetkým dobrovoľníkom za ich snahu priniesť späť medzi ľudí tradície a oživiť spomienky na to, ako sa tu kedysi žilo, čo sa jedlo, ako sa zabávalo a aké boli zvyky našich predkov. Mlynárska ulica s tržnicou bola v minulosti centrom kultúrneho diania v meste a primátora teší, že aj dnes sa do nej vracia život.
Okrem chuťoviek si návštevníci mohli pozrieť aj výstavu veľkoplošných fotografií a textov z kalendára, ktoré zachytávajú, čo nám kedysi chutilo a spájalo. Do programu sa zapojili aj talentované deti zo ZUŠ J.F. Kvetoňa, ktoré svojimi vystúpeniami vytvorili milý kultúrny zážitok. A aby sa ani tí najmenší nenudili, Zázračná partia pripravila tvorivé dielničky: deti pečiatkovali so zemiakom, lepili obrázky zo šošovice či fazule a učili sa, že aj bez obrazoviek sa dá zažiť veľa zábavy.
Podujatie potvrdilo, že ak sa spoja dobrý nápad, chuť ľudí niečo robiť a vôňa tradičných jedál, výsledok môže byť skutočne výnimočný. Podarilo sa vytvoriť priestor, kde sa stretli rôzne generácie, aby si pripomenuli, čo všetko v sebe Sereď ukrýva– a že niekedy stačí len vyjsť na ulicu.
OZ Vodný Hrad na príprave koštovky spolupracovalo so Strednou odbornou školou obchodu a služieb v Galante, Denným centrom pre seniorov v Seredi, Mestským múzeom – Fándlyho fara v Seredi , denným stacionárom pre seniorov OZ U nás , spoločnosťou Gašparík – mäso s dobrým menom, Evou Náhlikovou Kunovou, Zereth Coffee a rodinou Hilkovičových.