V podstate som vždy schvaľoval Európsku úniu ako zoskupenie, ktorého úlohou by mala byť rovnaká politika a smerovanie členských štátov založené na rovnakých hodnotách a spoločných cieľoch.
Európska únia už ale nie je tou úniou, za ktorú som hlasoval aj ja. Nie, za žiadnych okolností netvrdím, že z EÚ treba vystúpiť. Chorého človeka tiež liečime, nie hneď utratíme…
Áno, zjednodušene povedané, Európska únia je akosi chorá a tak do značnej miery nedostatočne schopná reagovať na vážne výzvy súčasného sveta. Je prebyrokratizovaná, vydáva nezmyselné regulácie spomaľujúce pokrok a likvidujúce konkurencieschopnosť firiem podnikajúcich v nej.
Je drahá na správu a fungovanie inštitúcií a extrémne dobre platení nielen uradníci EÚ, ale aj volení zástupcovia sú rovnako extrémne odtrhnutí od reality – hlavne úrovne života občanov v bývalých postkomunistických krajinách.
O bláznoch a polobláznoch demokraticky zvolených vo svojich krajinách, platených z peňazí EÚ a legitímne rozvracajúcich mechanizmy jej fungovania, v tomto článku písať nebudem. Skôr ma trápi fakt, že kým v USA a Číne intenzívne riešia vedu a výskum, chystajú sa na let na Mars a vyvýjajú najmodernejšie technológie, firmy v EÚ z dôvodu prísnych emisných limitov podvádzajú pri výrobe automobilov, úradníci vymýšľajú v praxi málokedy funkčné detské poistky v elektrických zásuvkách spôsobujúce ich významne sťažené používanie, papierové slamky do nápojov funkčné len teoreticky a to do momentu, pokým nie sú ponorené do nápoja a plastové vrchnáčiky spojené s fľašou spôsobom, ktorý skôr či neskôr rozčúli aj toho najtrpezlivejšieho zákazníka, ktorý sa doteraz pri nalievaní nápoja ešte neoblial.
Za trestuhodné považujem splachovanie záchodov pitnou vodou vediac, že dve miliardy ľudí na svete k nej stále nemá prístup, asi tri miliardy ľudí nemá prístup k základným hygienickým zariadeniam a ďalšie miliardy nemajú prístup k bezpečnej pitnej vode bližší, ako za 30 minút. A to vychádzam z oficiálnych zdrojov OSN a UNICEF. Reálna situácia môže byť a pravdepodobne aj je ešte horšia. Takže, nie len trestuhodné, ale aj vysoko arogantné voči značnej časti sveta je takto obrovské plytvanie touto vyslovene k životu nevyhnutnou a tak vlastne vždy vzácnou tekutinou.
V Európskej únii si – a to či si to priznáme alebo nie – žijeme nad pomery dobre. Všetci. Sociálne zabezpečenie, zdravotná starostlivosť, bývanie, životná úroveň. Jasné, kto by nechcel viac?
Vidím to teda tak, že Európsku úniu je potrebné opraviť. Mechanizmy jej fungovania zlacniť, zefektívniť a upraviť tak, aby EÚ prežila nie len z dôvodov politických ale hlavne preto, že aj menej bystrí občania si uvedomia, že práve toto zoskupenie v Európe má budúcnosť a má zmysel ho podporovať ďalej. A preto, aby občan nemal dôvod voliť antisystémové živly politické body nezískavajúce na svojej odbornosti a snahe pracovať pre občanov, ale na arogancii a zjednodušene povedané aj „hlúposti ľudí z Bruselu.“
sa nechceme vratit do stredoveku, co znamena, ze splachovat chceme nadalej
Cize asi logicky – vody minieme rovnako, akurat miname emergiu a platime za jej cistenie.
Otázne je,ako narocne by bolo prerobiť vsetky rozvody vody na dva systemy. Samotny proces zdvojenia je isto znacne neekologicky (výroba plastovych trubiek, rozkopanie ciest, chodníkov a ich nasledna oprava)
Vyjadrit sa odborne ma tuto temu nie je take lahke.
Co ma isto vyznam a uz sa deje je to, ze nove rodinne domy uz mozu mat takéto rozvody.
A na polievanie ci na napustanie bazenov pouzivaju vlastnu vodu.
Rozumni hospodari si zachytavaju dazdovu vodu
Najlepsi tlak na takéto veci je ekonomicky.
Cim vyssia cena pitnej vody, tym skor su ludia ochotni si pri nových stavbach zdvojovat system.
Este by som doplnil to, ze Slovensko je tzv. strecha Europy. Voda sa tu v podzemnych zdrojoch zhromazduje prirodzene. My tou vodou neplytvame, existuje nieco ako prirodzeny kolobeh vody.
Nikomu tu vodu nekradneme a ani nemozme za to, ze ludia ziju v oblastiach s horsim pristupom vody.
Co je vsak ovela horsie, ze my sa dlhodobo spravame neekologicky a samotnu cistu vodu si znecistujeme (tazke kovy, dusitany, skladky).
Ale to je uz ina téma.
Naozaj ekologicky totiz mysli malokto. To je ovela zlozitejsie a spociva hlavne v nespotrebovani, obmedzeni vlastneho blahobytu, pôžitkov, hedonizmu.
Co sa tyka EU, je to podobne ako vsade inde. Vladnu v prvom rade peniaze, tuzba po moci a bohatstve. A ta moze mat aj formu kvazi zeleneho aktivizmu, ktory v samej podstate ide proti prirode a aj ludom.
Nerobme si ziadne iluzie, ze inde je to lepšie alebo horsie.
Kto chce zmenit svet okolo seba, musi najprv zmenit seba. Ľudi, ktori naozaj menia veci k lepsiemu v politike (takmer) nenajdete.
Je to jedine bohatstvo co mame vo vacsom mnozstve,tak preco by sme si ho nemali uzit? V saudskej arabii akoze zastavia ropu ,lebo maju s nej miliardy a v druhych statoch nemaju co jest.(jemen) . Co mna je kurva stale po kom ,ze nema niekto vodu,ak tam je chudoba a nedostatok tak sa nemaju primitivne opice co mnozit,aj zver je rozumnejsia,ak nemaju dostatok potravy tak sa nerozmnozuju.
Zvlastna logika,ak mame my toho prebytok a druhy nedostatok tak,budeme solidarny a zastavime zdroje danej suroviny nech sme na rovnakej urovni ako ten chudobny,bohuzial takto moze rozmyslat len urcita cast europanov,hlavne okolo Bruselu.
Akykolvek zivocisny druh aj clovek sa ma prisposobit podmienkam ktore su na zemi v danej lokalite ak nie jednoducho neprezije a to je spravne.
Ja teda neviem, prečo sa vysmievate viac ako pol milióna Slovákom, ktorí v 440 obciach nemajú prístup k pitnej vode! Už sme sa naučili. Napríklad plynofikácia. Stavby , prestavby , kúpa, servis a zrazu ekologickí naničhodníci – plyn stop, drevo stop, uhlie stop – život stop.
O tej vode informujú tu https://spravy.stvr.sk/2025/03/viac-ako-pol-miliona-slovakov-sa-nemoze-doma-napit-vody-ktora-by-tiekla-z-vodovodneho-kohutika/
Auto
Ekologickú stopu zanechá akékoľvek vozidlo, aj to elektrické. Okrem všetkej vody potrebnej na výrobu pneumatík pre autá môže samotná výroba auta zhltnúť viac ako 14 700 litrov vody.
Smartfón
Telefóny do vody nepatria, no v podstate sa z vody rodia – pri výrobnom procese sa spotrebuje viac ak 12 800 litrov vody.
Modré rifle
Rifle sú súčasťou šatníka snáď každého. Približne 7 570 litrov vody ide na vytvorenie jedného páru džínsov kvôli procesu rastu bavlny a následnej výroby.
Tona ocele
V šesťdesiatych rokoch minulého storočia bolo na výrobu tony ocele potrebných 128 700 litrov vody. Toto číslo odvtedy výrazne vzrástlo. Odhaduje sa na 234 700 litrov na tonu ocele.
Bavlnené tričko
Jednoduché bavlnené tričko má oveľa väčšiu vodnú stopu, než by sme očakávali. Na vypestovanie bavlny potrebnej na jeho výrobu sa minie až 2 700 litrov.
Žiarovka
60-wattová žiarovka, ktorú necháme svietiť 12 hodín denne ročne, spotrebuje až 23 000 litrov.
https://www.unitedlife.sk/litre-tekuteho-zlata-viete-kolko-vody-sa-spotrebuje-pri-vyrobe-salky-kavy-ci-smartfonu/
Voda sa nestraca, stale koluje v ekosysteme. Voda z hajzla sa vycisti a znova ide do Vahu.
Budeme srat do latrin,potom pride zapadny investor kupi aj ten zvysok pitnej vody a bude nam ju predavat zadraho ako ropu,taky jednoduchy kapitalisticky model,ved ani v bruseli netecie z kohutika pitna voda tak ako si mozu slovaci dovolit aby im tiekla,ihned zarazit!
Ale ved ta nasa voda uz ani nie je nasa lebo jej kontrolu postupne skupuju a ovladaju Francúzi.Elektrarne Taliani a plynarne Nemci.
Sme v pici a nie v europe. Uz nemáme nič. Sme zobraci v europe. A ta kvalita spodnej vody ktoru tu mame vdaka niklovke je xsračka a nie čista nazavadna spodna voda.
Uz ani iluzia, ze pod Zitnym ostrovom je kvantum kvalitnej vody, nie je pravda. Je znicena od pesticidov a hnojiv a podobneho bordelu z tamojsich poli.