back to top

ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

MIRRI SR: Slovensko si upevňuje pozíciu v politike súdržnosti Európskej únie, regióny musia byť prioritou

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -

MIRRI |MM|  Slovensko chce mať silný hlas pri formovaní budúcnosti európskych investícií. Rada vlády pre politiku súdržnosti a regionálny rozvoj dnes schválila návrh Východiskovej pozície SR k politike súdržnosti Európskej únie po roku 2027. Tento strategický dokument bude predložený vláde na schválenie a následne poslúži ako základ pre vyjednávania na európskej úrovni.

Schválená východisková pozícia definuje zachovanie politiky súdržnosti ako hlavného investičného nástroja EÚ s primeraným rozpočtom. Odmieta centralizáciu a presadzuje posilnenie partnerstva v rámci modelu zdieľaného riadenia, podporuje integrovaný územný rozvoj nielen miest, ale aj vidieckych oblastí, lepšiu koordináciu politiky súdržnosti s európskym semestrom, ako aj zjednodušenie pravidiel s dôrazom na efektivitu a výsledky.

„Návrh dokumentu prešiel medzirezortným pripomienkovým konaním, kde bolo predložených 109 pripomienok, z toho 33 zásadných. Po ich prerokovaní a zapracovaní bol dokument upravený a odporučený na schválenie vládou,“ informoval po rokovaní rady vlády minister investícií Richard Raši.

Dnešné rokovanie rady vlády sa zaoberalo aj plánom práce medzivládnych komisií pre cezhraničnú spoluprácu na rok 2025. Tento dokument zahŕňa plánované aktivity a ciele na posilnenie spolupráce medzi Slovenskom a jeho susednými štátmi v oblasti infraštruktúry, životného prostredia, vzdelávania a regionálneho rozvoja.

„Cieľom plánu je podpora inovácií, zlepšenie environmentálnej udržateľnosti a rozvoj cezhraničných funkčných území. Plán zohľadňuje aj existujúce európske politiky a poskytuje rámec pre koordinovaný rozvoj prihraničia,“ skonštatoval štátny tajomník Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR Michal Kaliňák.

Jednou z hlavných tém rokovania rady vlády bola aj príprava Architektonickej politiky Slovenska. Ide o strategický dokument, ktorý má vytvoriť jasné pravidlá pre kvalitnú výstavbu, ochranu kultúrneho dedičstva a udržateľný rozvoj miest a obcí. Slovensko patrí medzi posledné krajiny EÚ, ktoré takýto dokument doteraz neprijali.

- Článok pokračuje pod reklamou -

Medzi hlavne priority politiky patrí udržateľný rozvoj a ochrana životného prostredia, zvýšenie kvality verejných priestranstiev a infraštruktúry, posilnenie regionálneho rozvoja a inklúzie, ako aj efektívne využívanie verejných financií. Na príprave dokumentu sa podieľa aj Slovenská komora architektov a jeho schválenie sa očakáva do konca roka 2025.

„Ak vláda schváli Východiskovú pozíciu SR k politike súdržnosti, krajina získa silnú vyjednávaciu pozíciu pri formovaní budúcich európskych investícií po roku 2027. Architektonická politika Slovenska zas prispeje k udržateľnému a kvalitnému vystavanému prostrediu pre budúce generácie,“ doplnil štátny tajomník Kaliňák.

- Inzercia -spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Ďalšie články

PRIDAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!

Potvrdzujem, že som sa oboznámil a pochopil pravidlám diskusie.

Zadajte svoje meno tu

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Najčítanejšie

- Inzercia -spot_img

Aktuality

- Inzercia -spot_img

Aktuality

- Inzercia -spot_img

Sponzorované