Mesto Sereď v októbri minulého roka zorganizovalo pre mladistvých diskusiu s komisárom pre deti, prof. MUDr. Jozefom Mikloškom, PhD., na tému vplyvu sociálnych sietí na zdravie detí a mladých. Po silných reakciách účastníkov sa samospráva rozhodla prednášku zopakovať a otvoriť diskusiu širšej verejnosti.
V pondelok 12. februára sa tak v divadelnej sále Domu kultúry stretli rodičia, pedagógovia, študenti, odborníci z oblasti výchovy a vzdelávania, zástupcovia mesta a verejnosť. Napriek závažnosti témy však sála nebola zaplnená, čo je škoda, pretože prednáška priniesla množstvo podnetných informácií, ktoré si zaslúžili širší poslucháčsky okruh. Cieľom prednášky bolo upozorniť na riziká sociálnych sietí, najmä ich vplyv na psychické zdravie detí a mladistvých, kyberšikanu či neprimeraný obsah. Profesor Mikloško zdôraznil, že hoci sociálne siete prinášajú mnohé výhody, môžu byť aj zdrojom závislosti, narušeného sebavedomia a nesprávnych návykov pri komunikácii.
Koordinátor práce s mládežou na Mestskom úrade Marek Čulaga vysvetlil, že dôvodom pokračovania diskusie boli práve silné výpovede detí počas októbrového stretnutia. „Táto prednáška spojená s besedou je reakciou na jednu z priorít z Koncepcie práce s mládežou, kde sa venujeme duševnému zdraviu detí a mládeže,“ uviedol Čulaga, ktorý sa s mladými ľuďmi stretáva na dennej báze. Vníma ich obavy, neistoty aj výzvy, ktorým čelia v digitálnom svete. Dodal, že ak chceme deťom a mladým skutočne pomôcť, je dôležité o problémoch hovoriť, ale aj hľadať konkrétne riešenia, ako ich včas zachytiť a predchádzať im.
Profesor Mikloško vo svojom vystúpení poukázal na alarmujúce fakty. Celosvetovo sú samovraždy druhou najčastejšou príčinou úmrtia mladistvých po dopravných nehodách – každých 40 sekúnd niekto z mladých ukončí svoj život a každých 8 sekúnd sa o to pokúsi. Medzi najčastejšie obavy dnešnej mládeže patrí strach z odlúčenia od rodičov, zo straty domova, zo smrti či z rozvodu rodičov. Výskumy tiež ukazujú, že až 37 % detí pociťuje negatívne následky rozpadu rodiny dlhšie ako päť rokov.
Ďalším znepokojivým zistením je, že až tretina detí má skúsenosť s kontaktom so sexuálnym agresorom cez internet. Z celkového počtu 428 detí v prieskume 362 hneď ukončilo komunikáciu, 79 pokračovalo v rozhovore a až 22 sa s agresorom osobne stretlo.
Profesor zdôraznil aj to, že hoci sa môže zdať, že dnešní mladí majú vďaka sociálnym sieťam veľa priateľov, paradoxne trpia osamelosťou a depresiami. V rodinách chýba komunikácia a pozornosť rodičov smerom k deťom. Diskusia sa dotkla aj tém odpustenia, nastavovania času stráveného na internete, ale aj užívania drog, alkoholu, sebapoškodzovania a vydierania.
Účastníci besedy mohli komisárovi klásť amonymne otázky cez aplikáciu Slido alebo priamo na mikrofón z hľadiska. Zvedavosť prítomných naznačovala, že ide o tému, ktorá v spoločnosti silne rezonuje a vyžaduje si viac podobných verejných diskusií.
Myšlienka pozvať prof. Mikloška do Serede vzišla od primátora mesta Ondreja Kurbela. „Len párkrát som mal možnosť osobne sa stretnúť s pánom profesorom, ale už po našom úvodnom stretnutí mi bolo jasné, že je to správny človek na poste komisára pre deti. Má obrovský prehľad o nástrahách sociálnych sietí a dopadoch ich nadmerného používania mladou generáciou. Je to téma výsostne aktuálna a akútna. Som rád, že sa nám s ním podarilo, okrem iného, zorganizovať aj diskusiu pre širokú verejnosť,“ uviedol primátor.
Aj keď účasť na prednáške mohla byť vyššia, jej prínos bol nepopierateľný. Mesto Sereď tak vyslalo jasný signál, že mu na duševnom zdraví mladých záleží a že je pripravené pokračovať v tejto dôležitej diskusii aj v budúcnosti.
audio z prednášky si môžete vypočuť:
VPLYV SOCIÁLNYCH SIETÍ NA DETI 1. ČASŤ
VPLYV SOCIÁLNYCH SIETÍ NA DETI 2. ČASŤ
foto: autor