MS SR |MM| Súčasťou Národného projektu Šanca na návrat 2 je aplikácia HOLUP, ktorá je určená pre odsúdených vo výstupných oddieloch. Jej cieľom je uľahčiť resocializáciu osôb, ktoré opustia výkon trestu odňatia slobody.
Ide o komplexný elektronický nástroj, ktorý má za cieľ uľahčiť život týchto osôb po ich prepustení, a to prostredníctvom poskytovania praktických informácií a služieb, ktoré im pomôžu pri riešení každodenných problémov.
Aplikácia je nainštalovaná v bezpečnostnom dotykovom kiosku, ktorý je dostupný v desiatich partnerských ústavoch Zboru väzenskej a justičnej stráže. Názov aplikácie je skratkou, ktorá vyjadruje jej obsah – hovoriť o ľuďoch, ubytovaní, práci.
„Aplikácia poskytuje informácie, ako napríklad miesta, kde si možno vybaviť občiansky preukaz, kartičku poistenca, alebo ako požiadať o sociálne dávky. Obsahuje aj mapu dostupných služieb, ako sú zariadenia krízovej intervencie na bývanie či stravu,“ hovorí manažér projektu šanca na návrat Jakub Ľorko. Hlavnou výhodou aplikácie je podľa neho jej zameranie na minimalizáciu rizík sociálneho vylúčenia a poskytnutie podpory v kritických dňoch po prepustení. „Odsúdené osoby sa naučia používať moderné digitálne nástroje, čo je kľúčové pre ich adaptáciu po opustení väznice,“ dodáva J. Ľorko.
Aplikácia ponúka širokú škálu služieb, ktoré umožňujú prepusteným osobám efektívne komunikovať s úradmi a získavať potrebné informácie. „Medzi hlavné funkcie patrí aj tvorba životopisu a možnosť vyhľadávania pracovných ponúk na celom Slovensku, čo môže výrazne podporiť ich proces zamestnania,“ vysvetľuje štátny tajomník Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky Michal Sedliak. Databáza pracovných ponúk sa odvíja od jedného z najväčších portálov na trhu práce, pričom obsahuje vyselektované ponuky, ktoré nevyžadujú čistý register trestov.
Štatistiky ukazujú, že všetky odsúdené osoby pravidelne využívajú kiosky s aplikáciou, pričom jedna tretina z nich využíva aplikáciu každý deň a zvyšok každý tretí deň. Po prepustení z výkonu trestu môžu osoby naďalej využívať výhody aplikácie, a to prostredníctvom mobilnej verzie HOLUP, ktorá im zostáva k dispozícii aj po návrate do bežného života.
„Naším cieľom je minimalizovať riziko sociálneho vylúčenia a poskytnúť podporu tým, ktorí sa snažia znovu začleniť do spoločnosti,“ hovorí M. Sedliak. „Veríme, že Holup im pomôže uľahčiť tento proces a umožní im začať nový život,“ dodáva.
Aplikácia bola vyvinutá Zborom väzenskej a justičnej stráže, je dostupná bezplatne pre systémy Android a iOS a stala sa kľúčovou súčasťou probačného procesu. Tento inovatívny digitálny nástroj umožňuje efektívnejšiu prácu pri napredovaní odsúdených v probačných programoch a napomáha ich úspešnej resocializácii. Zavedenie aplikácie Holup je významným krokom k modernizácii probácie na Slovensku. V rámci národného projektu Šanca na návrat 2 je plánované rozšírenie aplikácie v spolupráci s Ministerstvom spravodlivosti SR, práve pre potreby probácie.
Ministerstvo spravodlivosti plánuje aj naďalej podporovať iniciatívy, ktoré prispievajú k efektívnejšej a humánnejšej spravodlivosti. „Aplikácia Holup je dôkazom, že prepojenie inovácií s odbornosťou dokáže priniesť výrazné zlepšenie nielen pre odsúdených, ale aj pre celý systém spravodlivosti. „Našou prioritou je zabezpečiť, aby sa probácia stala reálnou šancou na nový začiatok,“ uviedol M.Sedliak. Probácia predstavuje dôležitý nástroj moderného trestného práva, ktorý nielen znižuje zaťaženie väzenského systému, ale zároveň poskytuje odsúdeným šancu napraviť svoje chyby.
O projekte Šanca na návrat:
Projekt Šanca na návrat podporuje resocializáciu osôb po prepustení z výkonu trestu a zahŕňa široké spektrum aktivít vrátane vzdelávania, odborného poradenstva a digitalizácie služieb. Realizácia projektu prebieha od októbra 2023.