back to top

ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

Medzinárodným dňom boja proti násiliu páchanom na ženách je 25. november

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -

MV SR |MM| Boj proti domácemu násiliu a násiliu na ženách si vyžaduje systematické úsilie, spoluprácu a osvetu. Práve 25. novembra –  na Medzinárodný deň boja proti násiliu páchanému na ženách-  ministerstvo vnútra upozorňuje na dôležitosť tejto problematiky.Prostredníctvom odboru prevencie kriminality sa ministerstvo aktívne zapája do prevencie tohto závažného problému a zabezpečuje účinnú pomoc obetiam.

Ide o náročnú prácu, keďže domáce násilie zostáva dlhodobo zamlčiavané zo strany obetí. Osoba páchajúca násilie zároveň využíva manipulatívne a nátlakové metódy, aby obeť držala pod kontrolou. Odhadovaný počet prípadov býva vyšší ako počet oznámení príslušným  autoritám.

Vzdelávanie a zvyšovanie povedomia sú kľúčové nástroje prevencie. Ministerstvo vnútra  sa preto zameriava na zvyšovanie povedomia verejnosti prostredníctvom kampaní, seminárov a informačných materiálov. Nimi upozorňuje na riziká a dostupné možnosti pomoci. Ide tiež o  vzdelávanie a rôzne školenia – ako reagovať na nevhodné správanie a na koho sa obrátiť v prípade ohrozenia.

Odbor  prevencie kriminality školí odborníkov, aby dokázali rozpoznať príznaky násilia a citlivo zasiahnuť. Prostredníctvom informačných kancelárií pre obete trestných činov zabezpečujeme právnu, psychologickú a sociálnu pomoc.

Informačné kancelárie  sú pre obete násilia bezplatne dostupné na celom Slovensku. Poskytujú základnú informačnú podporu, sprostredkúvajú kontakty na špecializované organizácie, ako sú intervenčné centrá (IC) či Národná linka pre ženy zažívajúce násilie. Úzka spolupráca medzi inštitúciami častokrát zaisťuje včasnú a účinnú pomoc pre obete.

Od roku 2019 informačné centrá pomohli 2 812 klientkam, z toho v 327 prípadoch išlo o domáce násilie a 95 prípadoch o mravnostné trestné činy. V oboch kategóriách boli obeťami aj maloleté do 18 rokov.

- Článok pokračuje pod reklamou -

Týranie a zneužívanie detí patria medzi najzávažnejšie zločiny, ktoré zanechávajú dlhodobé psychické a fyzické následky. Ministerstvo vnútra SR v spolupráci s ďalšími organizáciami neustále pracuje na identifikácii rizík, včasnom zásahu a poskytovaní pomoci tým, ktorí ju najviac potrebujú.

Podľa štatistík Policajného zboru bolo za prvých desať mesiacov roku 2024 spáchaných 821 trestných činov, kde obeťami boli maloletí, z toho:

  • 85 prípadov sa týkalo týrania blízkej a zverenej maloletej osoby,
  • 276 prípadov sexuálneho zneužívania maloletých.

Rada vlády SR pre prevenciu kriminality v Stratégii prevencie kriminality do roku 2028 zdôrazňuje potrebu ochrany zraniteľných skupín a spoluprácu s vedeckou obcou i Európskou sieťou pre prevenciu kriminality.

Ministerstvo vnútra SR sa zaväzuje pokračovať v systematickom boji proti násiliu na ženách, deťoch a ďalších ohrozených skupinách. Spoločne môžeme budovať bezpečnú spoločnosť, kde má každý právo na dôstojný život bez násilia.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Ďalšie články

PRIDAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!

Potvrdzujem, že som sa oboznámil a pochopil pravidlám diskusie.

Zadajte svoje meno tu

spot_imgspot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Najčítanejšie

- Inzercia -spot_img

Aktuality

- Inzercia -spot_img

Aktuality

- Inzercia -spot_img

Sponzorované