MIRRI |MM| V Bratislave sa dnes uskutočnilo Národné kohézne fórum, významné podujatie organizované Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR). Fórum je kľúčovou súčasťou konzultačného procesu zameraného na formovanie národnej pozície k budúcnosti politiky súdržnosti Európskej únie (EÚ), ktorá je už viac ako 20 rokov hlavným nástrojom na podporu rozvoja slovenských regiónov.
„Politika súdržnosti je už viac ako 20 rokov kľúčovým nástrojom rozvoja našich regiónov a stojí za väčšinou verejných investícií, ktoré vidíme v mestách a obciach. Odhaduje sa, že až 80 % všetkých verejných investícií na Slovensku je financovaných z eurofondov. Vďaka nim modernizujeme infraštruktúru, zlepšujeme kvalitu života, podporujeme podnikanie, rozvoj ľudského kapitálu a vytvárame nové pracovné miesta,“ uviedol minister investícií Richard Raši s tým, že európske peniaze sú zásadným zdrojom pre rozvoj krajiny. „Preto je naším cieľom zabezpečiť, aby naďalej plynuli na Slovensko. Ich význam je nenahraditeľný pre vyvážený a udržateľný rozvoj našich regiónov,“ dodal.
Národné kohézne fórum je jednou z najväčších konferencií zameraných na eurofondy a je veľmi dôležité, pretože už teraz je potrebné, aby jednotlivé štáty EÚ určili, ako budú tieto miliardy eurofondov, ktoré budú k dispozícii po roku 2027, využité aj na Slovensku.
„Aby sme mali predstavu, čo sa dve desaťročia vďaka európskym peniazom podarilo, tak podľa údajov z Európskej komisie sa hospodárska sila štátu za 20 rokov zvýšila o vyše 80 %. Hrubý domáci produkt krajiny na obyvateľa vzrástol z 59 % percent v roku 2004 na viac ako 70 % v roku 2022. Vďaka eurofondom sa nám podarilo modernizovať infraštruktúru, zlepšiť kvalitu života obyvateľov, podporiť rozvoj podnikania a vytvárať nové pracovné miesta,“ povedal minister investícií Richard Raši.
Výrazne sa tiež zlepšila zamestnanosť, ktorá stúpla z 64 % v roku 2004 na 77 % v roku 2022, a prístup domácností na internet, ktorý sa zvýšil z 23 % na 91 %.
„Tieto fakty hovoria jasne – eurofondy menia Slovensko k lepšiemu. Spomeniem pár ďalších konkrétnych čísiel za minulé programové obdobie. Z Integrovaného regionálneho operačného programu, ktorý sme riadili, sa zrenovovalo 829 km ciest, vybudovalo 500 km nových úsekov cyklistických komunikácií, zmodernizovalo 31 všeobecných nemocníc, podporilo 355 materských škôl, 580 základných škôl či 157 stredných odborných škôl. Tiež sa vybudovalo 103 km kanalizačnej siete a 77 km vodovodnej siete a mnohé ďalšie,“ skonštatoval minister Raši.
Minister upozornil, že napriek dosiahnutým úspechom sa Slovensko musí zamerať na efektívnejšie využívanie dostupných prostriedkov. „Keď sme pred rokom prišli na rezort, našli sme nové programové obdobie doslova v spánku. Predchádzajúca vláda od roku 2021 vyhlásila len 27 výziev. My sme za rok urobili kus práce – vyhlásili sme 180 výziev a vo výzvach je už 60 % alokácie,“ vysvetlil minister.
Zvrátiť stagnáciu v čerpaní nie je podľa Rašiho jednoduché. „Tri roky ničnerobenia sa za rok dobehnúť nedajú. Musíme však jasne stanoviť ciele – zjednodušiť procesy, zvýšiť efektivitu čerpania eurofondov a zlepšiť výkonnosť inštitúcií, ktoré implementujú tieto fondy. To je kľúčové, aby sme z nich získali maximum pre naše regióny.“
Minister zároveň upozornil na nové výzvy, ako je dôraz na ekologické a klimatické ciele či potreba podporiť starnúce regióny. „Politika súdržnosti musí reagovať na meniace sa podmienky. Naším cieľom je pripraviť Slovensko na obdobie po roku 2027, aby sme reagovali na strategické potreby krajiny. Nesmieme zabúdať na podporu regiónov, ktoré čelia špecifickým problémom, akými sú starnutie obyvateľstva alebo nedostatok pracovných miest.“
„Dnes začíname spoločnú architektúru nových eurofondov. Je pre nás dôležité definovať pozíciu Slovenskej republiky tak, aby sme v novej kohéznej politike a v nových eurofondoch dokázali zohľadňovať dva parametre – požiadavky územia a potreby obyvateľov. Národné kohézne fórum je dôkazom pripravenosti Slovenska vyjednávať nové eurofondy. Ak budú podvečer prijaté závery a odporúčania, prediskutujeme ich budúci týždeň na Rade vlády pre regionálny rozvoj a politiku súdržnosti a budeme sa nimi zaoberať,“ informoval štátny tajomník Michal Kaliňák.
Národné kohézne fórum je podľa ministra Rašiho priestorom na hľadanie odpovedí a praktických riešení. „Dnešná diskusia nám umožňuje zamyslieť sa nad tým, čo fungovalo a čo môžeme robiť lepšie. Konkrétne návrhy budú zapracované do národnej pozície, ktorá poslúži ako vstup Slovenska do formovania budúcej podoby politiky súdržnosti EÚ a bude predložená Európskej komisii.“
Richard Raši považuje za dôležité, aby Slovensko využilo skúsenosti z posledných rokov a pripravilo sa na nové výzvy v čase výrazných geopolitických, ekonomických a environmentálnych zmien. „Spoločne nájdeme najlepšie riešenia pre budúcnosť Slovenska v rámci Európskej únie,“ uzavrel minister.
Z textu článku časť – ,,Odhaduje sa, že až 80 % všetkých verejných investícií na Slovensku je financovaných z eurofondov,,
Nuž veru moji milí, to sme dopadli. Žobroníme z Bruselu, primátori a starostovia od štátu, lekári a sestry od vlády, bezdomovci všade, na ulici, pri kostole, pri obchode. Aj to je vizitka uberania sa Slovenska do budúcnosti. A potom tu tí z únie vydierajú. Všetci elektrické autá, dajte peniaze na Ukrajinu, ihneď si zoberte chudákov utečencov. Tak super. Budúcnosť je z peňazí na vydieranie ozaj ružová. A neodpustím si – koľko, že sa z tých fondov rozkradlo?
A to je vina EU, že na Slovensku sa kradne jak po nebohom? Choď sa odviesť autom len kúsok za hranice na Južnú Moravu, alebo do Rakúska, zo Serede je to menej ako 100 kilometrov a uvidíš ten rozdiel, ako sa využívajú fondy. Čo by sme ale chceli v krajine, kde za 30 rokov nevedia dostavať jednu diaľnicu…
NO, ja už dnes vôbec nič nechcem. Kde pozriem – samý podvod. A materiál z diaľnic zas napomohol výstavbe súkromných domčekov a stavieb. Už mám objednaného Pejka koníka. Bude mať dve úlohy. Rýchlo ma presunie po Slovensku a kopne každého , kto tu mrhá a mrhá. Ak by si stretol niekoho, kto má obviazanú hlavu tak to je on.
Nefetuj