back to top

ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

Používanie mobilov v školách bude regulované. Rezort školstva pripravil súbor praktických nástrojov pre školy a rodičov

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -

MŠVVM SR |MM| Usmernenie o regulácii používania mobilných telefónov, informačné materiály pre školy a rodičov, vzdelávanie pre učiteľov, ako aj návod a ukážka zapracovania nových pravidiel do školského poriadku – to sú nástroje, ktorými chce ministerstvo školstva pomôcť školám a rodičom pri zavádzaní nových pravidiel pri používaní mobilov v školách. Parlamentom schválená novela školského zákona prinesie reguláciu od 1. januára 2025.

„Rozumieme tomu, že schválenie zákona nestačí. Chceme pomôcť školám, aby bezproblémovo zvládli zmenu pravdiel o používaní  mobilov, preto vydávame sériu podporných nástrojov. Záleží nám na tom, aby školy vytvárili pre žiakov bezpečné a pokojné prostredie na vyučovanie,“ uviedol minister školstva Tomáš Drucker.

Usmernenie pre školy o regulácii používania mobilných telefónov a podobných zariadení odporúča, aby školy zakomponovali pravidlá do školského poriadku a zvolili najvhodnejší spôsob regulácie podľa vlastných potrieb, ako napríklad odkladanie mobilov v skrinkách alebo ich odovzdanie učiteľovi.

Nové pravidlá pre základné školy:

    • V 1. až 3. ročníku základnej školy bude platiť úplný zákaz používania mobilných telefónov počas vyučovania, prestávok a v priestore školy,
    • od 4. ročníka (1. až 4. ročníka osemročného vzdelávacieho programu strednej školy) bude mať zákaz výnimku v prípade, ak to vyžaduje štátny vzdelávací program, alebo o výnimke rozhodne učiteľ pre potreby vzdelávania.

 

Dokument obsahuje päť možných prístupov k regulácii mobilov, pričom každý má popísané výhody a nevýhody. Vystvetľuje aj výnimky pre zdravotne znevýhodnených žiakov a obsahuje tipy, ako by si školy mali nastaviť digitálne vybavenie s ohľadom na bezpečné používanie technológií.

- Článok pokračuje pod reklamou -

Školám sa odporúča, aby o pravidlách komunikovali s rodičmi a žiakmi a podporili ich diskusiou o výhodách prostredia bez mobilov, rizikách kyberšikany a o pozitívnom vplyve regulácie na duševné zdravie a sociálne zručnosti žiakov. Dokument taktiež zdôrazňuje dôležitú úlohu rodičov pri podpore týchto pravidiel.

Okrem toho rezort školstva pripravil pre školy a rodičov informačné materiály. Tie vysvetľujú benefity regulácie mobilných telefónov, ako aj samotný zákon a je možné si ich stiahnuť z webovej stránky ministerstva školstva.

Pre učiteľov, školské podporné tímy aj odborných zamestnancov centier poradenstva a prevencie ministerstvo spolu s VÚDPaP a NIVaM pripravuje od januára posilnenie vzdelávaní v oblasti bezpečného používania digitálnych technologií v školách – dlhodobých aj vo forme krátkych webinárov.

V priebehu decembra pribudne na webovej stránke ministerstva školstva návod a ukážka zapracovania nových pravidiel do školského poriadku.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Ďalšie články

  1. Neviem, či už nie je aj neskoro. Pretože na telefónoch sú závislé nielen deti, ale aj ich rodičia. Veď od malička im bolo najjednoduchšie vopchať decku mobil alebo tablet do ruky a mali od nich pokoj . A teraz to hodili na riešenie na školy. Jednoducho deti nemajú mať načo v škole mobil. Nie je o čom. Rodičia majú kontakty na školu či na učiteľov, takže v surnych prípadoch sa vedia spojiť.

    3
  2. decka nie su priblble opakuju iba po svojich rodicoch, ktori na mobiloch byvaju dlhe hodiny, dalsia vec je, ze na kazdej normalnej skole deti uz davno mobily len tak nepouzivaju, takze tato novinka je uz davno v lepsich skolach zavedena

    2
  3. Akože treba regulovať čas hlavne doma. Mobily do školy vôbec nepatria, potom sa deti neučia a je to taký vymývač mozgov. Deti by mali hlavne korčuľovať, bicyklovať a učiť sa. Kresliť, tvoriť, stavať lego. Nehovorím že úplne zakázať mobil, ale určite ich učiť vseliakym novým veciam. Napríklad aj deti malo čítajú. Keď je povinné čítanie všetko opisu z recenzie internetu alebo referáty sk. S tým sa nestotožňujem. Ale závisí aj od rodičov ako k tomu pristupujú. Moje deti čítajú a tvoria a na mobile sú tak primerane, takže je to od rodiča koľko trávia času na mobile a internete. Dnes je na sídliskách vidieť hrať sa deti ozaj zázrak čo je dosť smutné.

    4

PRIDAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!

Potvrdzujem, že som sa oboznámil a pochopil pravidlám diskusie.

Zadajte svoje meno tu

spot_imgspot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Najčítanejšie

- Inzercia -spot_img

Aktuality

- Inzercia -spot_img

Aktuality

- Inzercia -spot_img

Sponzorované