Ani len takéto jednoduché tranzistorové rádio nebolo bežne dostupné v obchodoch socialistického Československa. Ak ho niekto chce, musel si kúpiť, alebo iným spôsobom získať tzv.“Bony“ a ísť do TUZEXu, alebo do Maďarska.
Práve v Maďarsku sme takéto a podobné tranzistoráky kupovali a na ceste domov spravidla vlakom, sme sa tvárili, že ho máme už dlho. Teda, že nie je nové.
No a na takýchto strojoch sme potom na tajnáša počúvali vysielanie rozhlasových staníc Slobodná Európa a Hlas Ameriky…
No u nás sa počúval Hlas Ameriky, Slobodná Európa a Rádio Vatikán na sovietskom prijímači VEF 206. Špendlíkom boli tieto stanice vyryté do stupnice, aby sme vedeli kde približne to bolo treba ladiť a jemne prelaďovať počas vysielania, keďže to stále rušili. Každé ráno som sa budil na znelku VOA a večer som s ňou zaspával. Ale Oesterreich 3 sme si na tom nevypočuli, keďže to VKV nemalo a jediné VKV rádio končilo kdesi na 78 MHz, takže nanajvýš Devín. 🙂
Peter 15. novembra 2024, 22:08 – samozrejme,ze je uplne jedno, na akom prijimaci kto pocuval v Ceskoslovensku nelegálne a rezimom rusene vysielanie Slobodnu Europu, Hlas Ameriky,ci Radio Vatikan. DOlezite je, ze Čechoslovaci sa vynasli a o pravdive a slobodne informaciemali zaujem.
Aj to umoznilo verejne vzopretie sa moci ako napr. Svieckovu manifestaciu, ci nasledne vzburenie sa rezimu 17. novembra ´89.
Bez informacii medzi ludmi, by to bolo mozne tazko.
zrejme to radio je funkcne doteraz.