Sopečná aktivita najznámejších vulkánov v Taliansku, Etna a Stromboli naberá na intenzite. Vulkán Stromboli je činný priebežne a viacmenej trvale (na jeho vrchole priamo pri kráteri som osobne strávil noc), no posledné dni láva a popol z útrob vulkánu chrlí výrazne viac, ako po ostatné desaťročia a vulkán Etna je aktívny síce relatívne v pravidelných intervaloch a opätovne aj teraz.
Za nebezpečnú je potrebné považovať aktivitu menovaných vulkánov v jednom čase, ako je tomu v posledných dňoch.
Na prvej slovenskej expedíciii po štyroch činných vulkánoch, Vezuv, Stromboli, Vulcano a Etna, absolvovanej v r. 1995 sme pochopili nebezpečenstvo vyplývajúce z týchto spiacich obrov viacmenej pre celú Európu. Vulkanológ, ktorý nás sprevádzal sa vyjadril, že sopka Stromboli vybuchne zhruba o 30 rokov. V danom momente sa aj mne osobne zdalo 30 rokov ako nekonečno, no dnes toto odhadované obdobie uplynulo takmer na mesiac presne.
Zvýšená aktivita sopiek v stredomorí sa týka aj Flegrejských polí Campi Flegrei v blízkosti Neapola. Ide o oblasť, ktorá sa za posledné desaťročia výrazne zmenila práve množstvom relatívne drobných zemetrasení a sopečnej aktivity.
Samotní obyvatelia Neapola sú si dlhodobo vedomí faktu, že svoje nehnuteľnosti stavajú a svoje životy žijú v bezprostrednej blízkosti Vezuvu a už spomenutej Campi Flegrei. Následky výbuchu Vezuvu v roku 79 n.l. sú viditeľné v Pompejách, ktorých návštevu odporúčame.
Zvýšené aktivity vulkánov viacmenej po celom svete si všímajú aj rôzne náboženské sekty dnes už verejne hovoriace o zániku sveta. Aj v tomto prípade opúšťanie výsledkov dlhodobého vedeckého skúmania vulkánov a utiekanie sa k náboženstvu a mystike môže byť pre citlivejších či jednoduchších ľudí veľmi nebezpečné.
Všetky aktivity sú vysvetliteľné vedcami, aj keď treba povedať narovinu, že príroda prekvapiť môže. Samotný vulkanológ sa už pred 30 rokmi vyjadril, že výbuchom Stromboli vznikne zemetrasenie a tsunami o sile likvidujúcej pobrežie Talianska z časti Sicílie a samozrejme blízkych ostrovovou Liparského súostrovia. Reťazová reakcia extrémnych výbuchov Etny, Vulcana, Stromboli, Vezuvu a Flegrejských polí by však nepochybne znamenala vážny problém pre Európu a vlastne celý svet. Išlo by totiž o následky, ktorých rozsah si pravdepodobne nevieme ani predstaviť.
Originálnu lávu z erupcie vulkánu Etna na Sicílii z roku 1992 pochádzajúcu z údolia Vall Dell Bowe, ktoré bolo lávou úplne zaplnené, máme uloženú a vystavenú v štúdiu našich novín.
Na hlavnej fotografii: na vrchole a pri kráteri vulkánu Etna v roku 1995
O expedícii v roku 1995 a následných cestách na a k Etne, na Stromboli, Vezuv a Vulcano sme písali tu:
http://archiv.naexpediciu.sk/clanky/expedicia-na-vulkany-vesuv-volkano-stromboli-a-etna/index.html
Pred 30 rokmi skupina Slovákov absolvovala 1. Slovenskú vulkanologickú expedíciu v Taliansku
Žiadne výbuchy sopky s katastrofický scenárom nehrozia.
To skôr vybuchne sitno
V roku 1979 n.l.?
Dalsie znamenie, ze sa blizi koniec sveta.
O vazne hroziacom riziku pisu aj ini:
https://svet.sme.sk/c/23375273/flegrejske-polia-desia-tisice-talianov-ich-vybuch-moze-byt-horsi-ako-pompeje.html?ref=njct