TT SK |MM| Trnavský samosprávny kraj zorganizoval vo štvrtok 20. júna 2024 štvrtý ročník súťaže Mladý záchranár Trnavskej župy, do ktorej sa zapojili študenti gymnázií a stredných odborných škôl. Cez kvalifikačné kolo sa do finále dostalo najlepších 15 tímov, ktoré na jednotlivých stanovištiach predviedli prvú pomoc v modelových situáciách. Víťazom súťaže sa stali študenti z Gymnázia Angely Merici v Trnave.
„Prostredníctvom tohto úspešného podujatia chceme zviditeľniť dôležitosť zdravotníckych povolaní, ako aj ich štúdium. Rovnako je naším cieľom vzdelávať mladých ľudí v tom, ako reagovať pri možných krízových situáciách v reálnom živote, zvýšiť u nich záujem o dobrovoľníctvo a budovať vzťah k pomáhaniu. Zapojiť sa do súťaže Mladý záchranár Trnavskej župy si vyžaduje teoretické aj praktické schopnosti v oblasti prvej pomoci, zároveň odvahu a empatiu. V súťaži ide síce o simulované situácie v záchrane života, no súťažiaci dokázali, že aj v mladom veku sa dá reagovať racionálne a promptne. Za povzbudzujúce pre celú spoločnosť považujem, že záujem študentov o súťaž takéhoto druhu z roka na roka stúpa,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.
Celkovým víťazom štvrtého ročníka súťaže sa stali študentky a študenti z Gymnázia Angely Merici v Trnave. Striebornú pozíciu obsadili študenti z Gymnázia Ivana Kupca v Hlohovci a na bronzovej pozícii sa umiestnili študenti z Arcibiskupského gymnázia P. Jantauscha v Trnave.
„Vy, milí študenti, ste dnes potvrdili, že viete podať prvú pomoc, ošetriť ranu či poskytnúť masáž srdca. Ukázali ste maximálne nasadenie, čo je predpokladom každého profesionálneho záchranára. Práve záchranári nám všetkým dávajú nádej, že sú tu v prípade potreby pre nás a môžeme sa na nich v núdzi spoľahnúť. Za to patrí naša vďaka všetkým záchranárom a pracovníkom operačných stredísk, dobrovoľníkom a pracovníkom Slovenského červeného kríža,“ povedala pri vyhodnotení súťaže ministerka zdravotníctva SR Zuzana Dolinková.
Študenti absolvovali 6 modelových situácií, počas ktorých bolo ich úlohou poskytnúť simulovanú prvú pomoc. Jednou z modelových situácii bola prednáška, počas ktorej dostal prednášajúci srdcovú slabosť a ďalší účastník pléna epileptický záchvat, ďalší dvaja túto situáciu psychicky nezvládali. Úlohou súťažiacich bolo túto situáciu vyriešiť a poskytnúť účastníkom simulovanej situácie adekvátnu pomoc. Na ďalších stanovištiach, ktoré župa zriadila na rôznych zaujímavých miestach si museli študentky a študenti poradiť s alergickou reakciou, zasiahnutím elektrickým prúdom, záchranou rovesníkov, ktorí sa otrávili plynom, ale napríklad aj závažným úrazom končatiny.
Modelové situácie pripravil Trnavský kraj aj v spolupráci so študenti a pedagógmi župnej Strednej zdravotníckej školy v Trnave. Tí, ako aj študenti ďalších zdravotníckych škôl v kraji sa súťaže zapojiť nemohli, a to z dôvodu férovosti voči ostatným, ktorých obsah štúdia nie je zdravotníckeho charakteru.
„Začiatkom tohto roka sme zrealizovali nominačné kolo, do ktorého sa prihlásilo 29 škôl. V ňom študenti ukázali teoretické vedomosti, a na figuríne si vyskúšali resuscitáciu. Najlepších 15 tímov sme mohli vidieť v akcii, ako zvládnu ťažké situácie. Moje poďakovanie patrí študentom, pedagógom zo stredných škôl, rozhodcom, figurantom, Slovenskému Červenému krížu, župnej Strednej zdravotníckej škole v Trnave aj Strednej odbornej škole pedagogickej bl. Laury v Trnave za pomoc pri súťaži,“ uviedla riaditeľka Odboru zdravotníctva Úradu TTSK Lucia Šmidovičová.