MŽ SR |MM| V priebehu minulého roka bol výskyt sršňa ázijského zaznamenaný v susednom Maďarsku a Česku, 9. apríla tohto roku už aj v rakúskom Salzburgu. Pravdepodobne sa jedná o nález kráľovnej, ktorá si ešte nestihla založiť svoje hniezdo. (Viac informácií TU)
Vzhľadom na potvrdenie výskytu v blízkosti našich hraníc v maďarskej oblasti Győr-Moson-Sopron je výskyt sršňa ázijského na Slovensku predpokladaný už v tomto roku. Ak spozorujete sršňa ázíjského alebo jeho hniezdo, výskyt nahlasujte prostredníctvom Systému rýchleho varovania TU
Sršeň ázijský má negatívny dosah na biodiverzitu európskych krajín, v ktorých sa už vyskytuje. Jedna kolónia tohto druhu skonzumuje za sezónu viac ako 11,5 kg rôzneho hmyzu. Osobitne je potrebné zdôrazniť negatívny vplyv druhu na včely medonosné. Vedľajším negatívnym efektom je tiež zníženie výnosov poľnohospodárskych plodín, ktoré môže nastať v dôsledku výraznejšieho zníženia početnosti opeľovačov.
Hlavné poznávacie znaky, na základe ktorých môžete odlíšiť sršňa ázijského od sršňa európskeho zobrazuje nasledovný obrázok.
A ze čínske produkty nie sú kvalitné
Toho azijskeho uz davno sem a tam nachadzam v sladkej pasci na vinici, len som nevedel, ze je to nejaky azijec
mame viacero zahrad v sirokom okoli a do ziadnej sladkej pasce sa nic take nechytilo. Ale verim ze si take videl, ale prestan chlastat a hned bude mat farbu ako nas srsen.
ja tu zatiaľ registrujem len jeden invázny druh boľševika červeného (ficilius alkoholikus), ako ho odtiaľto dostať?
Tak to mame smolu.
,,hento,, je tak odolna kurwa, ze sa neda vykantrit ani revoluciou.
Narody to skusaju viac ako sto rokov a ta kurwa sa vracia opakovane a stale ako sezonna chripka.
Ten sršeň papá včely?