MŠVVM SR |MM| Ministerstvo školstva oznámilo ďalšie kroky na podporu vysokoškolského vzdelávania a zvýšenie atraktivity slovenských škôl pre domácich študentov. V rámci štipendijnej schémy „Študuj doma, Slovensko ťa odmení“ budú môcť študenti a študentky nedostatkových profesií získať až 16,5-tisíca eur, namiesto doterajších deväťtisíc eur.
Tento krok je súčasťou širšej iniciatívy na podporu štúdia na slovenských vysokých školách a zabezpečenie pracovných síl v nedostatkových profesiách. Od roku 2025 ministerstvo školstva zároveň v rozpise štátnej dotácie pre verejné vysoké školy zvýrazní nedostatkové profesie. „Potrebujeme prehodnotiť nastavenie podpory tak, aby bolo efektívnejšie a zohľadňovalo aktuálne potreby,“ zdôraznil minister školstva Tomáš Drucker.
Vláda a v programovom vyhlásení zaviazala, že zabezpečí objednávku štátu na zvýšenie počtu študentov zo Slovenska vo vybraných študijných programoch a odboroch vysokoškolského vzdelávania. Rezort školstva začal realizovať tento záväzok dohodou s lekárskymi fakultami, ktoré prijmú navyše 150 študentov medicíny.
Rozšírenie štipendijnej schémy „Študuj doma, Slovensko ťa odmení“ je ďalším z opatrení, ktoré sa snaží motivovať maturantov študovať na domácich vysokých školách. V novej kategórii zameranej na nedostatkové profesie, ako sú učiteľstvo, ošetrovateľstvo, verejné zdravotníctvo, všeobecné lekárstvo alebo jadrová energetika môže v budúcom akademickom roku získať príspevok štyristo študentov a študentiek z plánovaného počtu 1 570 štipendií.
Minister školstva Tomáš Drucker zdôraznil, že okrem finančných stimulov pre študentov a vysoké školy je kľúčové zlepšiť kvalitu vzdelávania a vysokoškolského prostredia. „Dôležitým nástrojom tlaku na kvalitu sú od tohto roka výkonnostné zmluvy, ktoré sme podpísali so všetkými verejnými vysokými školami na Slovensku,“ povedal T. Drucker.
Štátny tajomník rezortu školstva Róbert Zsembera zdôraznil, že dôležitým opatrením vo vzťahu k odlivu mozgov zo Slovenska je zvýšenie atraktívnosti prostredia slovenských vysokých škôl a univerzít, prepojenia s praxou a zlepšenie služieb pre študentov. „Už dnes vieme, že v nasledujúcom období investujeme do infraštruktúry viac ako 130 miliónov eur, z toho viac ako 17 miliónov eur do internátov,“ dodal.
Podľa R. Zsemberu ministerstvo školstva pripravuje pre uchádzačov o štúdium na slovenských vysokých školách možnosť podať prihlášku z jedného miesta: „A to elektronicky na ktorúkoľvek vysokú školu na Slovensku,“ povedal štátny tajomník.
Môj milý kapitalizmus. Počas moje éry študovania / do roku 1989/ ak som neodpracoval x dohodnutých rokov , tak som , resp. moji rodičia, musel zaplatiť roky štúdia! Neviem prečo dnes za hlbokého kapitalizmu vychcanci nemusia republike nič platiť a utekajú pracovať do zahraničia! Hlavne vydierači lekári a spol!
Kecas. Aj keby si sa chcel vtedy vyplatit za studium, ty ani tvoji rodicia by si to nemohol zaplatit.
Jedine iny statny podnik, ktory by ta chcel zamestnat.
Osobna skusenost.
Nekecá. Nejde o to zaplatiť komplet celé náklady na štúdium, ale určitú pomernú časť. Ja som napr. mal klauzulu, že po ukončení štúdia musím odpracovať trojnásobok doby štúdia, inak budem musieť zaplatiť alikvótnu časť nákladov. Tak som si to pekne odrobil, aby som nemusel platiť nič. A ani socializmus nebol…
este raz, keca
ano aj ja som mal zmluvu o odpracovani za studium. ale tu ide o to co tvrdi
,,tak som , resp. moji rodičia, musel zaplatiť roky štúdia“
a to je to co pisem ja – nie nemohol ani on ani jeho rodicia. len a len narodny podnik, resp JRD alebo ina forma vtedy platnej firmy.
K Anonym 26. marca 2024, 19:33 a asi aj Anonym 26. marca 2024, 20:48
Podľa mňa prispievateľ tu jasne naznačuje, že na Slovensku sa veru ,,oplatí,, študovať aj za možno tvoje peniaze / samozrejme ak odvádzaš dane, kupuješ – DPH a podobne. / Je otázne či naozaj nevieš, že to tak bolo, alebo nechceš vedieť. Bolo to aj tak. A predstav si, že dokonca toto pravidlo bolo zakotvené / zmluvne/ aj na štúdiu v štátnych školách / iné neboli/, napríklad vojenských. Takže, ak nie je
– dostatok pracujúcich napr. lekárov, či zdravotníckeho personálu, prečo toto nie je dávno zavedené?
– dostatok peňazí , prečo xy tu vyštudovaných a odišlých do zahraničia aj za tvoje peniaze si so smiechom na perách hovorí, akí sme tu hlúpi
Skoda, ze tam nebolo zakotvene, ze ta naucia pochopit precitane.
Tak na slovensku sa riešia len zástupné „problémy“ ako medvede alebo oslobodzovanie „našich“ ľudí. Na Braindrain za 30 rokov poukázal len nevolený úradnícky premiér a aj to nikoho nezaujíma ani nebude. Najlepšie je, že pri súčasnom trende slovenska ako takého bude odlev mozgov len stúpať, lebo načo žiť v štáte čo SMER-uje SD do krachu.