Hoaxy a podvody |MM| V uplynulých hodinách dochádza k dôraznému zvýrazňovaniu dezinformačného naratívu o tom, že prezident Slovenskej republiky má právomoc vyslať Slovákov do vojny na Ukrajine. Nie je to pravda.
Na tento hoax už v nedávnej minulosti reagovalo Ministerstvo obrany SR, podľa ktorého má takúto právomoc len vláda a parlament.
V súvislosti s týmto hoaxom nedochádza na Slovensku k ničomu novému. Rovnaká dezinformácia bola šírená minulý rok v súvislosti s dnes už prezidentom Českej republiky Petrom Pavlom. Pred druhým kolom českých prezidentských volieb rozsiahla dezinformačná kampaň tvrdila, že v prípade víťazstva Pavla dôjde k vyslaniu Čechov do vojny na Ukrajine a že Česko bude zatiahnuté do vojny. Nič také sa nestalo.
Zmyslom tohto hoaxu je rozsievanie strachu a neistoty a nahrávanie inému kandidátovi. Pre podobné príklady nemusíme chodiť ďaleko. Čo hoaxeri tvrdili v roku 2023? Mali sme byť mobilizovaní do vojny na Ukrajine, mala nás zasiahnuť radiácia z Ukrajiny, parlamentné voľby mali byť sfalšované… Nič z toho sa nestalo, no účel bol splnený – strach, chaos, nedôvera a plnenie ekonomicko-politických cieľov tvorcov dezinformácií.
Nuž, čo k tomuto článku dodať. Možno pár postrehov.
1. Postavenie a právomoci prezidenta Slovenska je dobré predovšetkým poznať a potom robiť rôzne úsudky. Viz, odkaz na Ústavu https://www.prezident.sk/upload-files/20522.pdf
článok 102. Môžme sa tu dozvedieť okrem iného, že
– e) môže rozpustiť Národnú radu Slovenskej republiky
– g) vymenúva a odvoláva predsedu a ostatných členov vlády Slovenskej republiky
– k) je hlavným veliteľom ozbrojených sí
– l) vypovedáva vojnu na základe rozhodnutia Národnej rady Slovenskej republiky, ak je
Slovenská republika napadnutá alebo ak to vyplýva zo záväzkov z medzinárodných
zmlúv o spoločnej obrane proti napadnutiu, a uzatvára mier
– m) môže na návrh vlády Slovenskej republiky nariadiť mobilizáciu ozbrojených síl, vyhlásiť
vojnový stav alebo vyhlásiť výnimočný stav a ich skončenie
(3) Podmienky vypovedania vojny, vyhlásenia vojnového stavu, vyhlásenia
výnimočného stavu, vyhlásenia núdzového stavu a spôsob výkonu verejnej moci v čase vojny,
vojnového stavu, výnimočného stavu ustanoví ústavný zákon
2. História jasne naznačuje, že politickí reprezentanti často zbabelo ušli do kľudných vôd a nechali na pospas vojny svojich občanov .
3. Na ukrajinsko – ruský problém je potrebné nazerať zo svojho širokého pohľadu vedomostí a informácií viz. napríklad financie a pomoc https://www.consilium.europa.eu/sk/infographics/eu-solidarity-ukraine/
A verte, že všetko je výsledok politiky. A politiku ovplyvňujú predovšetkým ľudia a aj tých viac ako 4,3 milióna ukrajinských utečencov.
Tak do premýšľania priatelia.