Mestské múzeum v Seredi Vás pozýva na novú výstavu pod názvom „Architekt Ferdinand Silberstein Silvan – výstava o živote a diele seredského rodáka a príbeh jeho rodiny Silbersteinovcov – Silvanovcov“.
Vernisáž sa uskutoční 23. februára 2024 o 17.00 hod. v múzeu na Ul. M. R. Štefánika 8.
– – –
ARCHITEKT FERDINAND SILBERSTEIN SILVAN
výstava o živote a diele seredského rodáka a príbeh jeho rodiny Silbersteinovcov – Silvanovcov
Touto výstavou v Mestskom múzeu v Seredi si chceme pripomenúť významnú osobnosť, seredského rodáka, architekta Ferdinanda Silbersteina Silvana. Architektonické dielo Ferdinanda Silbersteina Silvana vznikalo v období rozvoja modernej funkcionalistickej architektúry. Obsahom výstavy je priblížiť jeho celoživotné architektonické dielo, jeho život a osud jeho rodiny obyvateľom Serede a návštevníkom, ktorí zavítajú do múzea. Výstava má dve časti.
Prvá časť výstavy je venovaná osobnosti architekta a jeho architektonickému dielu. Kópie archívnych dokumentov a projektov architekta prezentujú diela realizované v Seredi – budova poštového úradu a obchodného domu Müller v Seredi, v Dvorníkoch nad Váhom – budova rímskokatolíckej ľudovej školy, v Hlohovci – obchodného domu Müller, v Nitre – budova všeobecnej banky a dom Karola Richtera, v Trenčíne – budova mestskej sporiteľne a obchodnej akadémie.
V druhej časti sú vystavené exponáty – fotografie a dokumenty približujú život seredskej rodiny Silbersteinovcov, Henricha a Hermíny a ich troch synov Artúra, Ervína, Ferdinanda a dcér Marty, Steffi a Lilly. Ferdinand Silberstein po skončení štúdia na Nemeckej vysokej škole technickej v Prahe, v roku 1925 prišiel do Bratislavy. Mladý architekt dostal prácu v projektovom ateliéri známeho slovenského architekta Milana Michala Harminca, kde odpracoval päť rokov. V tomto ateliéri vytvoril viacero návrhov a v roku 1928 dva projekty, ktoré získali v súťaži architektov 1. cenu. Bol to projekt Nitrianskej všeobecnej banky a projekt na budovu Slovenského národného múzea v Turčianskom sv. Martine. Na začiatku 30. rokov 20. storočia sa osamostatnil a otvoril si ateliér v Bratislave v mieste, kde býval. Nasledujúce roky boli pre architekta veľmi významné a úspešné, niektoré stavby postavené podľa jeho projektov sú aj pamiatkovo chránené.
Vytvoril viaceré projekty budov – školy, verejné budovy a súkromné domy – v mestách Sereď, Bratislava, Trenčín, Dolný Kubín, Topoľčany. Ďalšie vlastné projekty realizoval až po druhej svetovej vojne po jeho návrate z úkrytu v lesoch blízko Banskej Bystrice, kde sa skrýval s rodinou. Boli to projekty budov poštového úradu v Banskej Bystrici (1947) a nájomného domu s reštauráciou pivovaru Stein v Bratislave (1948), kde ho neprávom obvinili zo sabotáže. Aj preto sa rozhodol odísť z Československa a v roku 1949 sa vysťahoval s rodinou do Austrálie. V cudzej krajine si našiel prácu v Správnej rade kraja Sydney ako asistent architekta a neskôr pracoval vo Výbore pre elektrárne v Novom južnom Walese (New South Wales Electricity Commission) až do roku 1967.
Výstava je venovaná aj spomienke na architekta v minulom roku, pri príležitosti 40. rokov od jeho smrti (24. novembra 1983 Sydney). Výstava potrvá od 23. februára 2024 do 31. mája 2024.
Mária Diková, vedúca Mestského múzea – Fándlyho fary v Seredi
Usporiadateľ: DK – Mestské múzeum v Seredi, Mesto Sereď, OZ Vodný Hrad
Partneri: Slovenský národný archív v Bratislave, Štátny archív v Trnave, Štátny archív v Trnave – Pracovisko Archív Galanta so sídlom v Šali, Štátny archív v Nitre, Štátny archív v Trenčíne, SNM
– Múzeum židovskej kultúry v Bratislave, Múzeum holokaustu v Seredi, Pamiatkový úrad SR v Bratislave, Krajský pamiatkový úrad v Trnave, Národná knižnica v Austrálii (National Library of Australia), rodina Silbersteinovcov – Silvanovcov, súkromný zberateľ Ing. Dušan Slahučka
Názov výstavy: Architekt Ferdinand Silberstein Silvan
Miesto: Mestské múzeum – Fándlyho fara v Seredi, Ul. M. R. Štefánika 8
Trvanie výstavy: 23. 02. 2024 – 31. 05. 2024, vernisáž 23. februára 2024 o 17.00 hod.
Kurátori výstavy: Mária Diková, Mgr. arch. Rastislav Petrovič, Mgr. Petra Koprivňanská,
prof. Ing. arch. Bohumil Kováč, PhD., RNDr. Juraj Silvan, PhD
V ktorom roku bola postavená budova našej pošty?
V 1930.
V ziadnom pripade to nebolo v roku 1930 drbo
Drbo je tvoja cela rodina.
Wiki hovori 1930
Iny clanok hovori o projekte z 1932 a dokonceni v 34.
Ale to nic nemeni na tom, ze drbo si ty.
Nestrapnuj sa šašo
Co uz s tebou, ako blb si sa okotil a ako blb aj zdechnes.
Vaše komentáre môžu byť pre náhodného čitateľa mätúce, uvediem to preto na pravú mieru.
Plány na stavbu poštového úradu pochádzali z roku 1932, k realizácii stavby sa
pristúpilo 15.augusta 1933 a kolaudácia bola vykonaná 19.júna 1934.
Je to veľmi pekná budova a nezáleží na tom, či bola postavená o rok skôr, alebo neskôr. Preto bolo zbytočné aby ste sa za to tu urážali. Veď nejde o život. Ale bolo by jej škoda, keby sa niekto zmocnil a zdevastoval, ako sa to u nás robí, že všetko dookola sa ničí.
Pošta, nato, že bola dokončená v roku 1934 je veľmi pekne urobená a naprojektovaná.