Ústredie ľudovej umeleckej výroby udeľuje spoločne s Ministerstvom kultúry SR čestný titul majster/majsterka ľudovej umeleckej výroby jednotlivcom za umelecký prínos a dosiahnuté výnimočné výsledky pri rozvíjaní konkrétneho výrobného postupu ľudovej umeleckej výroby a tradičných remesiel už od roku 1959.
O udelení titulu rozhoduje komisia zložená z výtvarníkov, etnológov, dizajnérov a ďalších odborníkov. Nominantov každoročne navrhujú predovšetkým pracovníci úseku odborných činností ÚĽUV-u, ktorí s nimi konzultujú aj kolekciu výrobkov predkladaných na posúdenie.
„Tento rok boli ocenení piati výrobcovia, ktorí svojou prácou majstrovsky uchovávajú a autorsky rozvíjajú jedinečné prvky nášho kultúrneho dedičstva pre budúce generácie, uvádza ÚĽUV. Z rúk ministerky kultúry SR Silvie Hroncovej a generálnej riaditeľky ÚĽUV-u Evy Ševčíkovej si ocenenia prevzali: ALŽBETA GREGOROVÁ v oblasti čipkárstva, FRANTIŠEK HUBEK v oblasti výroby keramiky, LUKÁŠ JURČO v oblasti kožušníctva a MARIAN PLAVEC v oblasti výroby hudobných nástrojov. Čestný titul MAJSTERKA ĽUDOVEJ UMELECKEJ VÝROBY ZA ROK 2023 v oblasti výšivkárstvo obdržala aj Monika Kunová zo Serede.
“Udelené ocenenie si veľmi vážim. Nikdy by som si nepomyslela, že sa z mojej skromnej záľuby z mladosti, časom stane láska na celý život. Je mi cťou, že sa i prostredníctvom mňa o kráse ručných prác dozvedá aj mladšia generácia. Je nesmierne dôležité, aby sa poctivému výšivkárskemu remeslu učili aj dnešní mladí ľudia, aby raz našim odchodom z tohto sveta neodišlo aj toto krásne remeslo, “ povedala pre naše noviny pani Kunová.
V mladosti obdivovala práce svojej starej mamy. Zrejme tu sa u nej zrodila láska k výšivkárskemu remeslu a k ručným prácam vôbec. Ako ÚĽUV o pani Kunovej v charakteristike uvádza, publikácie o slovenskom tradičnom odeve i rozhovory s pamätníkmi ju priviedli neskôr k vyšívaniu krojov z rôznych regiónov Slovenska. Najradšej vyšíva plným plochým stehom na ľanovom alebo bavlnenom plátne napnutom na ráme podľa vopred predkreslených línií vzory najmä z oblasti Čataja, ktorý sa vyznačuje hustou kontúrovanou výšivkou. Ovláda však aj krížikovú a dierkovú výšivku, ktorou zdobí mužské krojové košele, rukávce, zástery a iné súčiastky tradičného odevu z rôznych regiónov. Venuje sa aj tvorbe vlastných vyšívaných prikrývok a obrúskov, na ktorých kombinuje rôzne vzory i farebnosť. V súčasnosti je už v dôchodkovom veku a má dostatok času a chuti venovať sa aj naďalej remeselnej činnosti.
Zo získaného ocenenia bola pani Kunová veľmi šťastná a nečakala, že sa jej raz dostane takejto pocty. Jej dcéra Eva Náhliková nám prezradila: „Za dlhé roky, ktoré mamička venuje tomuto koníčku si to právom zaslúži. Vyšila veľmi veľa výšivok, okrem krojov aj alby pre kňazov, plachty na oltáre do kostola, vyšíva košieľky ku krstu a veľa iného. Svojimi výšivkami začína a končí deň. Kamkoľvek ideme na dovolenku, bavlnky, výšivky a lampa ide s nami . Okrem toho aj rada háčkuje, najviac ju baví týmto spôsobom vyrábať hračky.“