WWF Slovensko |MM|
- Chorvátsko, Grécko, Rumunsko a Slovensko sa s cieľom ochrany prirodzenej rozmanitosti riek púšťajú do spolupráce, ktorá má byť inšpiráciou aj pre ďalšie krajiny naprieč Európou.
- Nový trojročný projekt podporený iniciatívou European Open Rivers Programme si kladie za cieľ obnovovať vodné toky prírode blízkym spôsobom.
- Odstraňovanie nepotrebných a škodlivých prekážok na riekach má zabezpečiť väčšiu bezpečnosť pre ľudí a zároveň ozdravenie krajiny, zlepšenie ekologického stavu vôd a ochranu jedinečných druhov rastlín či živočíchov.
Podľa posledných zistení rozdeľuje európske rieky vyše 1,2 milióna bariér, pričom viac ako 156-tisíc z nich je zastaraných a neplní funkciu, pre ktorú boli pôvodne vybudované. “Cieľom nového projektu, na ktorom sa bude podieľať aj WWF Slovensko, je riešiť tieto, zvyčajne dosluhujúce alebo úplne nefunkčné prekážky na našich riekach, zabezpečiť ozdravenie krajiny a vodných tokov, obnoviť neresový ťah druhov rýb, ktorých početnosť v Európe výrazne klesla. Aj týmto spôsobom chránime vzácne druhy a podporujeme dlhodobú udržateľnosť európskych sladkovodných ekosystémov. Veríme, že aj vďaka projektu sa podarí otvoriť konštruktívne dialógy so všetkými zainteresovanými stranami a navrhnú sa tiež vylepšenia súčasnej legislatívy,” povedala Miroslava Plassmann, riaditeľka WWF Slovensko.
Ako upozorňujú iniciátori nového projektu pod vedením organizácie World Fish Migration Foundation (WFMF), mnohé bariéry na riekach v súčasnosti majú negatívny dosah nielen na životné prostredie, ale aj na človeka samotného. “Rôzne prehradenia môžu predstavovať hrozbu pre bezpečnosť ľudí. Keďže sa mnohé z týchto stavieb blížia ku koncu svojej životnosti, spolu s nedostatkom údržby sa zvyšuje riziko ich kolapsu. Len nedávno sme boli svedkami ničivého zrútenia dvoch priehrad v Líbyi či čiastočného pretrhnutia priehrady v Nórsku. Klimatické zmeny a extrémne poveternostné javy, ako sú povodne, prispievajú k vyššiemu riziku poškodenia týchto zastaraných stavieb. Hoci existujú preventívne riešenia, ktoré môžu čiastočne obmedziť riziko dosluhujúcich bariér, najúčinnejším spôsobom, ako zabrániť zrúteniu, je ich odstránenie,” uvádza sa v spoločnej tlačovej správe projektových partnerov.
Trojročný projekt financovaný grantovou organizáciou European Open Rivers Programme, zameranou na obnovu riek, počíta so zapojením, odborným vkladom a podporou organizácií Fauna & Flora, MedINA Grécko, Wetlands International (WI), ERN (European Rivers Network), WWF Holandsko, WWF Slovensko a WWF Adria.