Mária Diková, Mestské múzeum Sereď / Výstava exponátov v mesiaci september v Mestskom múzeu v Seredi
Medzi podniky, ktoré vznikli v Seredi v päťdesiatych rokoch 20. storočia a vyrábajú produkty
aj v súčasnosti patria závody na výrobu šumivého vína a trvanlivého pečiva.
Podľa zriaďovacej listiny, ktorú vydalo Ministerstvo potravinárskeho priemyslu 2. decembra 1952, vznikol v Seredi závod od 1. januára 1953 Slovenské pečivárny, národní podnik, so sídlom v Seredi,
od 2. októbra 1953 mal už slovenský názov Slovenské pečivárne v Seredi. Závod pečivární umiestnili do objektu bývalej kostiarne na konci Cukrovarskej ulice. V rokoch 1962-1964 podtsvili nový pečivárenský závod v Seredi na Trnavskej ceste. Celý podnik – starý závod na Cukrovarskej ulici a nový závod na Trnavskej ceste v Seredi bol začlenený pod Průmysl trvanlivého pečiva so sídlom v Prahe. Podľa výmeru Ministerstva poľnohospodárstva a výživy zo dňa 18. decembra 1968 vznikol už samostatný národný podnik – Pečivárne Sereď, vedený od 1. januára 1969. Podriadený bol odborovému riaditeľstvu Cukrovinky a Kávoviny Bratislava a neskôr pod Cukor-cukrovinky, Bratislava. V roku 1992 Pečivárne Sereď privatizovala spoločnosť, založená v Prahe – I.D.C. s.r.o. (Investment Development Company), v roku 1997 sa transformovala na akciovú spoločnosť. V starom závode bola ukončená výroba v apríli 1999 a presťahovaná bola do nového závodu na Trnavskej ceste. Prevádzkareň Pečivárne Sereď patrila
už do korporácie I.D.C. Holding, a.s.
Zaujímavá je história vývoja ochranných známok, ktorý mal význam hlavne v ekonomickej oblasti. Dňa 8. augusta 1969 bola registrovaná ochranná známka Pečivárenská panenka pod číslom 159194, ktorá bola obnovená v roku 1992. Tvorcom známky bol podnikový výtvarník Juraj Štekláč. Vznikali rôzne farebné verzie aj s pridaním nápisu Pečivárne s dátumom založenia a označenia miesta – Sereď. Väčšia zmena nastala v roku 2000 registráciou novej ochrannej známky so zobrazením sušienky a slovom Pečivárne na červenom podklade a vzápätí v roku 2001 uviedla spoločnosť na trh značku Sedita. Najväčší úspech mali v histórii pečivárenskej výroby v Seredi nepochybne oblátkové výrobky Horalka a Mila. Spoločnosť exportuje v súčasnosti svoje výrobky do 30 krajín sveta.
V zbierke múzea sa nachádza publikácia 30 ROKOV, Tridsať úspešných rokov n. p. , Pečivárne
v Seredi, ktorú vydalo vedenie podniku v auguste 1983 v Trnave. Pri názve publikácie na piatej strane je perom napísané venovanie: Venujú s. A. Ulehlovi, OV – KSS Galanta. Ochranné známky Pečivární v Seredi zo šesťdesiatych rokov 20. storočia sú nalepené v Pamätnej knihe Pionierskeho domu v Seredi.
V súčasnosti Mestské múzeum spracováva fotografie a dokumenty – fond Domu kultúry v Seredi, kde sa nachádza súbor fotografií z výroby podniku a fotografie zamestnancov, ktorí súťažili v seredskom kultúrnom dome v rámci súťaží BSP (Brigáda socialistickej práce).
Na výstave exponátu mesiaca v septembri budú spolu s kronikou a katalógom vystavené niektoré fotografie zo zbierky Mestského múzea v Seredi. Zo súkromnej zbierky pána Milana Zindra bude vystavená aj pôvodná tabuľa závodu Slovenské pečivárne z roku 1953.
zdroj: Mesto Sereď
tak to si pozriem, lebo som tam pracovala 40 rokov. Možno by sa ešte aj nejaké materiály o Pečivárňach našli doma….pozriem, uvidím?
Mimo téma- prosím Vás kto má na starosti v Pepcu alarm?? CHápem, že najbližšie asi zamestnanci alebo majiteľ budovy ale už je toho dosť aby každý deň o 10 večer , teraz o pol noci to húkalo 5 minút v kuse v opakujúcom intervale.Lezie to na nervy.Nikto s kompetentn.si to nevšimol????
A čo to má spoločné s Pecivarnami?
Co spravili pecivarne pre Sereď okrem toho ze zamestnávajú ľudí.
rozhodli sa necpat kecup do horaliek..
A to nie je dost, ze zamestnavaju ludi?
A čo by ti mali z pečivární prísť ešte okopať záhradu, či čo očakávaš? Blbeček.
Tiež pôjdem, robila tam babka aj mama, možno ich nájdem na nejakej fotografii.
Zamestnavaju ludi za ake platy…Hamba.Vsak tam uz ani Ukrajinky nechcu robit.
Cele Pecivarne su jeden organizovany bordel
Také obrovské firmy v zahraničí aj niečo pre mesto, v ktorom fungujú vybudujú. Pečivárne v Seredi čo vybudovali ?
treba sa pýtať, že čo spravili pečivárne pre ľudí?
Máloktoré mesto má také veľké firmy ako Sereď. Čo spravili tieto firmy pre mesto?
Velky holy KOKOT.
Ale spravili…zamestnavaju za par euro a kamiony co vozia tovar od nich roz.ebali cesty
Áno vedenie Pečivární akože menegeri mafia a potkanov a najvačšá SUPERŠPINA BOLA HLAVNÁ MAJSTERKA TA ZAKRPATENÁ LARVA OTREŠTENÁ ZACHVILKU NAPIŠEM ICH MENÁ
STARÁ HANÁKOVÁ — ČISTÝ. NETVOR A OHAVA V LUDSKEJ KOŽI , ZÁKERÁČKA A SVVINA ŠPINA KROCHŇA UŽ NIEKOLKO ROKOV NA DÔCHODKU. TYRAN A INTIGÁNKA.
Ešte jennu chrontu dohodím 🤣🤣🤣🤣🤣😩😞
Pane bože. A čo ste urobili vy pre túto spoločnost či mesto ze sa nedokážete podpisat ani vlastnym menom?Toto je teda prínos pre Sered. 👏