NBÚ |MM| Vieme si hocikedy volať, vidieť sa aj písať si a informácie sa vďaka nemu šíria rýchlejšie ako hocikedy predtým. World Wide Web dnes oslavuje svoj deň a my sme sa rozhodli pripomenúť si ho niekoľkými zaujímavosťami, ktoré sa s ním spájajú.
O predchodcu webu sa postaral Timothy John Berners-Lee sa roku 1980. Nazval ho Enquire – o 9 rokov neskôr z neho vybudoval web. Na ukladanie všetkých informácií využíval len jeden počítač. Nemal serverovňu, ako ich poznáme dnes.
Prvú stránku mohli ľudia navštíviť v roku 1991. Spustili ju vedci zo švajčiarskeho CERN, kde Berners-Lee pracoval. Dnes na svete existuje viac ako 1,6 miliardy webových stránok.
Web bol určený pre vedcov. Jeho vynálezca chcel prísť na spôsob, ako by si odborná komunita mohla medzi sebou rýchlo meniť dáta zo svojich štúdií.
Často sa stretávame s frázou surfovanie na internete. Postarala sa o ňu knihovníčka Jean Armour Polly v roku 1992. Veľkú časť života zasvätila šíreniu povedomia o bezpečnom používaní internetu.
Web dal ľuďom možnosť chcieť viac. Okrem písania sa chceli aj vidieť, a preto vznikli webkamery. Úplne prvú webkameru používali na Cambridge University na to, aby mohli sledovať, či majú v kuchynke uvarenú kávu. Používali ju až do roka 2001.
G-mail nepatril vždy Googlu. Doménu vlastnili tvorcovia ryšavej mačky Garfield a ponúkali na nej e-mailové služby. Spoločnosť Google ju musela odkúpiť.
Mnoho ľudí si myslí, že web a internet sú to isté, no mýlia sa. Internet je obrovská sieť prepojených počítačov nachádzajúcich sa po celom svete. World Wide Web sú všetky stránky, ktoré sa nachádzajú na týchto počítačoch. Ak ste napríklad na mobile, budete potrebovať internet na to, aby ste sa mohli pripojiť k webu.