back to top

ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

Spomienka na počítačové začiatky – ATARI večer v Múzeu totality

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -

Presne to sme chceli. Znovu zapojiť počítač ATARI, pripomenúť si nahrávanie programov cez disketovú mechaniku z päť a štvrťkových diskiet a následne znovu vidieť klasické počítačové hry, nad úrovňou ktorých sme žasli koncom osemdesiatych rokov.

Svoj ešte stále funkčný počítač ATARI nám do Múzea totality daroval Pavol Maslaňák a spolu sme v jeden dlhý večer pri ňom strávili aj čas. Diskety s programami napodiv fungovali a väčšina počítačových hier sa nahrala bez problémov. Ešte tak získať klasický magnetofón ATARI s hrami nahranými na magnetofónových páskach – ten náš zakúpený v NSR v osemdesiatom piatom, žiaľ skončil netušíme kde.

Mladí ľudia sa pri pohľade na monitor asi čudujú, čo za hry vlastne hráme. Je potrebne uvedomiť si, že v danej dobe išlo takpovediac o vrchol, ku ktorému sme sa dostali a aj to jedine vtedy, ak počítač mal človek možnosť zakúpiť v kapitalistickom zahraničí, alebo sem tam v TUZEXe.

Práve tieto spomienky a ukážky môžu deťom priblížiť dobu, v ktorej nielenže neboli mobilné telefóny, ale aj tá najjednoduchšia kalkulačka bola pre deti luxusom.

                     

– – –

- Článok pokračuje pod reklamou -

Exponáty Múzea totality sú postupne  dokumentované fotograficky a spolu s popiskami publikované na online platforme, ktorú môžete navštíviť tu:

https://www.muzeumtotality.online/

Ďalšie informácie o totalitnej dobe a socialistickom Československu nájdete tu:

https://socializmus.sk/

Ak máte staré predmety z čias socializmu a máte záujem umiestniť ich v múzeu pre ich zachovanie pre ďalšie generácie, uvítame to a bez váhania sa ozvite e-mailom, alebo telefonicky na číslo: 0907 277 777.

Zachovajme kus histórie aj pre tých, ktorí tu budú pre nás. A ukážme im, aký bol reálny život v totalitnej dobe, kedy si jedna strana prisvojila moc a vládu nad ľuďmi aj za cenu ich streľby na hraniciach, ak sa systém rozhodli opustiť.

Ukazujme a o dobe minulej hovorme našim deťom pravdu, aby im dobré veci slúžili ako príklad a zo zlých sa poučili a chyby minulosti neopakovali.

Nezabúdajme, sloboda stojí za to a za jej získanie veľa ľudí trpelo a mnohí dokonca položili život.

Video z Múzea totality:

- Článok pokračuje pod reklamou -

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Ďalšie články

  1. Anonym 12. februára 2023, 21:51 – ano, na konci socializmu.

    Vdaka Marekovi Guspanovi mame jeden (ma byt plne funkcny) v muzeu. Perlickou je, ze vratane tlaciarnicky postavenej zo stavebnice MERKUR. Ze aj ta ma byt funkcna…

    Predstavime neskor.

  2. Hm, podľa môjho názoru pre darebákov to bolo obdobie totality a pre bežných normálnych ľudí to bolo celkom slušné obdobie pre život …..

PRIDAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!

Potvrdzujem, že som sa oboznámil a pochopil pravidlám diskusie.

Zadajte svoje meno tu

spot_imgspot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Najčítanejšie

- Inzercia -spot_img

Aktuality

- Inzercia -spot_img

Aktuality

- Inzercia -spot_img

Sponzorované