MIRRI |MM| Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR v spolupráci s Digitálnou koalíciou spustilo nový projekt Digitálna Strelka, ktorého cieľom je podporiť dievčatá a mladé ženy pri rozhodovaní o štúdiu a kariére v oblasti informačných a komunikačných technológií (IKT).
Na pôde Spojenej školy Novohradská – Gymnázia Jura Hronca sa pri príležitosti Medzinárodného dňa dievčat a žien v IKT konala konferencia, ktorá oficiálne odštartovala túto ambicióznu iniciatívu. Práve žiačky tejto školy mali ako prvé možnosť vyskúšať si, akej profesii by sa vo svete technológií mohli venovať.
„Technológie dnes prenikajú do každej oblasti nášho života, od umelej inteligencie až po bežnú komunikáciu. Nejde len o programovanie, ale o schopnosť efektívne využívať dostupné nástroje. Slovensko má silný technický základ, no potrebujeme ľudí, dievčatá aj chlapcov, ktorí budú tieto technológie ovládať a využívať ich vo svoj prospech. Sám verím v motto, že tvrdá práca porazí talent, keď talent nepracuje dosť tvrdo – a práve o tom je svet IT. Projekt Digitálna Strelka nie je len nástroj, ale aj výzva pre nás všetkých, aby sme menili stereotypy a budovali digitálnu budúcnosť spoločne,“ uviedol v otváracom príhovore štátny tajomník MIRRI SR Radoslav Štefánek.
Podľa údajov Eurostatu tvorí podiel žien medzi IKT špecialistami na Slovensku len 14,9 %, čo je pod priemerom EÚ (19 %). Európska únia zároveň plánuje do roku 2030 viac ako zdvojnásobiť počet odborníkov v digitálnych profesiách – zo súčasných 9 miliónov na 20 miliónov. Slovensko preto potrebuje naplno využívať potenciál svojej populácie vrátane talentovaných dievčat a žien.
Platforma, ktorá prepája a motivuje
Hlavným výstupom projektu je moderná webová platforma www.digitalnastrelka.sk, ktorá prostredníctvom interaktívnych nástrojov podporuje rozhodovanie dievčat o štúdiu a kariére v oblasti IT. Súčasťou platformy je test, ktorý pomáha identifikovať silné stránky používateľky a ponúka odporúčania pre jej ďalší rozvoj. Nechýbajú ani informácie o štúdiu, štipendiách, kurzoch či stážach.
„Určite by mi pomohlo, keby som na základnej škole mala presne takýto test, akým je Digitálna Strelka. Vďaka nemu by som zistila, v akom odvetví by som mohla pracovať v budúcnosti. Napríklad, keď som si robila teraz test, vyšlo mi, že by som mala študovať grafický dizajn, ktorému sa aj reálne venujem,“ ocenila význam testovania prvá hrdinka Digitálnej Strelky a víťazka kategórie IT Študentka roka Timea Klopčeková, ktorá navštevuje Strednú priemyselnú školu elektrotechnickú na Hálovej ulici v Bratislave.
Dôležitým prvkom je aj budovanie komunity – dievčatá môžu prostredníctvom webu nadväzovať kontakty so školami, odborníčkami aj firmami. Projekt tak nielen informuje, ale aj prepája a aktivizuje. Vizuálne príťažlivé a používateľsky prístupné rozhranie navyše cielene pracuje na odbúravaní rodových stereotypov.
„Digitálna Strelka je projekt určený špeciálne pre dievčatá, žiačky, je o hľadaní cesty k digitálnym povolaniam, ktoré menia svet. Mnohé z povolaní, ktoré vzniknú o 5 či 10 rokov, dnes ešte nepoznáme. Ale vieme jedno – ovládanie technológií, kritické myslenie, kybernetická bezpečnosť či práca s dátami, sú dnes nevyhnutné. V Digitálnej koalícii robíme všetko preto, aby najmä naši mladí ľudia mali k týmto zručnostiam prístup,“ uviedol Pavol Šedo, prevádzkový riaditeľ Digitálnej koalície.
Ministerstvo ako líder v podpore digitálnej rovnosti
Projekt je výsledkom spolupráce medzi MIRRI SR a Digitálnou koalíciou a vychádza z dlhodobej stratégie rezortu v oblasti digitálnych zručností. Podpora žien v digitálnej ekonomike je pevne zakotvená v dokumentoch ako Národná stratégia digitálnych zručností SR, Akčný plán digitálnej transformácie na roky 2023 – 2026 či Vnútroštátny plán pre Digitálnu dekádu.
„MIRRI patrí medzi lídrov v podpore rodovej rovnosti v digitálnom priestore. Veríme, že bez začlenenia žien a dievčat nemôžeme hovoriť o skutočne inovatívnej a inkluzívnej budúcnosti. Informačné technológie nie sú len o kódovaní a stereotypnom obraze ‚ajťákov‘. Tento svet je dnes oveľa rozmanitejší, ponúka priestor pre kreativitu, modulárne riešenia a široké spektrum uplatnenia. V zahraničí už dávno nerozhoduje či sa o IT pozíciu uchádza žena alebo muž. Rozhoduje chuť učiť sa a napredovať,“ uzavrel Radoslav Štefánek.