back to top

ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

Slávnostné otvorenie výstavy venovanej 80. výročiu oslobodenia mesta Sereď

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -

Dňa 18. marca sa v Mestskom múzeu v Seredi uskutočnila slávnostná vernisáž pri príležitosti 80. výročia oslobodenia mesta Sereď. Výstava, ktorá bola pripravená Mestským múzeom v Seredi v spolupráci so Zväzom vojakov SR – klub Sereď, mestom Sereď, Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov v Galante a Seredi, dokumentuje dramatické udalosti z konca druhej svetovej vojny, kedy v meste prebiehali tvrdé oslobodzovacie boje Červenej armády.

Na podujatí sa zúčastnil primátor Ondrej Kurbel, viceprimátorka Mária Fačkovcová, riaditeľka Domu kultúry Dana Krivosudská, zástupcovia poslaneckého zboru, Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, Zväzu vojakov SR – klub Sereď, 91. ženijného pluku Sereď, Pamiatkového úradu Trnava, OZ Vodný Hrad a ďalší. Podujatie obohatili skladbami hudobníci Michal Lazár a Andrej Pleštinský.

Historické udalosti

Oslobodenie Serede prebiehalo v prvých aprílových dňoch roku 1945. Jednotky Červenej armády sa po prekonaní rieky Váh dostali do priameho stretu s nemeckými obrannými pozíciami. Intenzívne boje prebiehali v okolí Horného Čepeňa, Dolnej Stredy a Šintavy, kde sovietske a rumunské jednotky museli čeliť opakovaným protiútokom nepriateľa. Napriek silnému odporu sa im podarilo postupne získať kontrolu nad strategickými bodmi v regióne.

Najťažšie boje sa odohrávali 1. apríla, keď sa sovietske jednotky dostali k brehom Váhu. Niektoré jednotky prekonali rieku pod ochranou dymovej clony, pričom do večera obsadili železničnú trať a dostali sa až na severozápadný okraj mesta. Postup však nebol jednoduchý – nemecké jednotky kládli tuhý odpor a podnikali protiútoky, ktoré si vyžiadali ďalšie posily. Kľúčové bolo odrazenie týchto protiútokov, čo umožnilo sovietskym vojskám definitívne preniknúť do Serede.

„Región juhozápadného Slovenska oslobodzovali vojská Červenej armády v zostave 2. ukrajinského frontu v rámci Bratislavsko-brnianskej útočnej operácie, ktorá začala 25. marca a skončila 5. mája 1945. Sereď spadala do útočného pásma 7. gardovej armády generálplukovníka Michajla Stepanoviča Šumilova. Keď sa 27. gardový strelecký zbor s podporou rumunského 2. tankového pluku v priebehu doobedia 1. apríla 1945 prebojoval k Váhu, ustupujúce jednotky nemeckej 8. armády zničili všetky mosty cez rieku. Gardové strelecké jednotky pod neprestávajúcou paľbou rieku preplávali a do večera nemecké vojská zo Serede vytlačili. Významnú úlohu zohrala aj 1. gardová jazdecko-mechanizovaná skupina generálporučíka Issu Alexandroviča Plijeva, ktorá po oslobodení Galanty rýchlym postupom cez Veľkú Maču zablokovala pri Vlčkovciach nemeckým jednotkám hlavnú ústupovú cestu zo Serede,“ priblížil históriu Ondrej Urban.

Oslobodzovacie boje si vyžiadali vysoké straty na oboch stranách. Vojaci Červenej armády stratili desiatky mužov a mnoho ďalších bolo zranených, pričom aj na nemeckej strane sa odhadovalo viac než 200 obetí. Okrem ľudských strát však mesto utrpelo aj značné materiálne škody. Nemecké jednotky pri ústupe vyhodili do vzduchu most cez Váh a poškodili nadjazd nad železnicou, ktorý sa podarilo opraviť až koncom roka 1945. Bombardovanie lietadlami spôsobilo značné škody na budovách v okolí námestia, pričom boli poškodené aj miestny cukrovar, továreň na kávoviny a historický kaštieľ.

- Článok pokračuje pod reklamou -

„Rok 1945 zostáva v pamäti celého ľudstva. Udalosti konca 2. svetovej vojny a oslobodenie vlasti si pamätajú len najstarší pamätníci. Mladšie generácie si niečo pamätajú z rozprávania rodičov i starých rodičov. Vytúžený mier priniesol pokoj a ľudia sa mohli opäť bez strachu pohybovať a zveľaďovať svoje mestá, dedinky, stretávať sa so svojimi blízkymi. No mnohí zahynuli. A veľa preživších si hojilo rany nielen fyzické, ale aj duševné, ktoré počas vojnových rokov utrpeli,“ uviedla vedúca múzea Mária Diková.

Pohľad do minulosti prostredníctvom výstavy

Výstava v múzeu ponúka návštevníkom možnosť nahliadnuť do dramatických dní, ktoré ovplyvnili osud mesta a jeho obyvateľov. Kurátormi sú predseda Zväzu vojakov SR – klub Sereď pplk v.v. Ondrej Urban a pracovníci múzea Mária Diková a Robert Daňo.

Výstava je členená do dvoch častí. Prvá časť je venovaná histórii oslobodzovacích bojov seredského regiónu jednotkami 2. ukrajinského frontu Červenej armády proti nemeckým jednotkám skupiny armád Juh. Chronológia vojnových udalostí dokumentuje boje v rámci Bratislavsko-brnianskej operácie oslobodenia juhozápadného Slovenska a juhu Moravy, informuje o pozíciách jednotlivých armád na mapách a o leteckých bojoch. Nechýbajú výňatky z dobovej tlače, ktoré informujú o bojových udalostiach a aktivitách obyvateľov v regióne.

Druhá časť výstavy ponúka jedinečný pohľad na každodenný život vojakov aj obyvateľov mesta počas vojnového obdobia. Expozícia predstavuje dobové uniformy, prilby, repliky zbraní, vojenskú výstroj a historické poľné telefóny. Zaujímavým prvkom je aj časť venovaná židovskému pracovného a koncentračnému táboru v Seredi, vojenským nemocniciam či osudu seredských mostov. Výstava prináša aj autentické príbehy miestnych obyvateľov, ktorí prežili vojnové udalosti, a zoznam sovietskych vojakov padlých v seredskom regióne, ktorých pozostatky boli neskôr prenesené na Slavín.

Sereď nezabúda na tragické, ale zároveň významné okamihy svojej histórie. Oslobodenie Serede znamenalo definitívny koniec nacistickej okupácie a otvorilo cestu k novej budúcnosti. Výstava v mestskom múzeu potrvá do 25. apríla 2025.

- Inzercia -spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Ďalšie články

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Najčítanejšie

- Inzercia -spot_img

Aktuality

- Inzercia -spot_img

Aktuality

- Inzercia -spot_img

Sponzorované