Transparency International Slovensko |MM| „Je to malý darček od SNS starostom a primátorom,“ pochvaľoval si v novembri schválenie novely infozákona predseda najmenšej koaličnej strany Andrej Danko. Novela mala totiž umožniť politikom, úradníkom či štátnym manažérom, aby mohli bez jasných pravidiel rozhodovať o spoplatňovaní rozsiahlejších informácií o nakladaní s verejnými zdrojmi.
Práve účinnosť tohto ustanovenia na podnet verejného ochrancu práv a skupiny opozičných poslancov včera pozastavil Ústavný súd. Návrh SNS sme spolu s kolegami z ďalších mimovládok kritizovali aj my, v Transparency. Právo na informácie nám všetkým garantuje ústava, bez ohľadu na to, kto má či nemá peniaze na poplatky.
V tomto prípade tak zatiaľ dobre zafungovali inštitúcie a demokratické poistky, aj napriek prvotnému neúspechu zastaviť novelu už u prezidenta. Jeho veto parlamentná väčšina v novembri prelomila. Kľúčové teraz bude finálne rozhodnutie Ústavného súdu.
Kto infozákon používal, pozor si musí dať aj na ďalšie „darčeky“, ktoré už od marca platia, napríklad predĺženie lehoty na poskytnutie informácií z 8 na 12 pracovných dní.
Kapitana nahodny vyber slov asi sekne.
Tak sa snazil.
Vsak pravo na informacie ostane, akurat, ked sa daco spytate tak uz budete na zozname.
Na zozname si uz davno. Akurat zatial neposielas za to prachy enigme z revucej.
Treba tu verejne a jasne povedať nám Slovákom. Strana, čo si neustále o svoje ústa opiera našu štátnosť je stranou zla. Opilec Ota, už je tuším aj zasúdený a tento duch /zlo/ ani občanom neodpovedá na ich otázky Janko či mamko, ale hádam sa konečne trafím – Danko/ . Toto nám tu veru netreba. Nehovoriac, ako dopadlo to slávne SNS pri voľbách a teraz sa to jasne ukazuje v politike. Ani cent žiadnej strane! Nech sa živia sami. Veď to bola požiadavka v 1989 roku . Politici na ulici, do šachty treba pracovať , na stavby na seredský most – vpred.