back to top

ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

Spúšťame legislatívny proces pre zavedenie práce namiesto dávok

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -

MPSVR SR |MM|  Odborná aj laická verejnosť môže pripomienkovať novú legislatívu pre lepšie zamestnávanie znevýhodnených uchádzačov. Rezort práce spúšťa medzirezorné pripomienkové konanie pre zámer „Práca namiesto dávok“. Aby sa zamestnal každý človek, ktorý môže pracovať, pričom štát mu garantuje vhodnú pracovnú ponuku primeranú jeho schopnostiam a možnostiam. V prípade jej odmietnutia príde o dávku v hmotnej núdzi alebo jej časť.   

Zákon jasne definuje, čo znamená „vhodná pacovná ponuka“ pre poberateľa dávky v hmotnej núdzi. Ak odmietne prácu po prvý raz, príde o dávku na jeden mesiac. Ak sa tak stane opakovane,  odobratie dávky bude na tri mesiace. V prípade, že štát poberateľovi neponúkne vhodnú pracovnú ponuku, dávka v hmotnej núdzi sa nijako nekráti ani o ňu nepríde. Nový zákon zároveň citlivo zohľadňuje výnimky v súvislosti so zdravotnými či sociálnymi dôvodmi jednotlivca.

„Keď som v minulom roku predstavil zámer Práca namiesto dávok, veľká väčina ľudí ho privitala, ale zároveň sa objavili pochybnosti, či sa aj pretaví do praxe. Dnes môžem vyhlásiť, že príslušný zákon je hotový a ide do legislatívneho procesu. Ak človek, ktorý môže pracovať, nepríjme vhodnú pracovnú ponuku z úradu práce, príde o dávku v hmotnej núdzi. Je neakceptovateľné a nespravodlivé, aby sa takýto ľudia spoliehali len na sociálny systém, do ktorého prispievajú zo svojich daní riadne pracujúci občania. Samozrejme, výnimku budú mať tí, ktori z objektívnych dôvodov, či už zdravotných alebo sociálnych nemôžu pracovať. Na tých zákon pamätá, rovnako tak na to, čo znamená vhodná pracovná ponuka. Aj keď je na Slovensku historicky najnižšia nezamestnanosť, stále je v niektorých regiónoch nedostatok práce. A preto chceme ruka v ruke s novou legislatívou, prostredníctvom tradičných programov i sociálnych podnikov, vytvárať dostatok pracovných príležitostí, najmä pre nízkokvalifikovaných a dlhodobo nezamestnaných ľudí. Práca je najlepším nástrojom boja proti chudobe. Vďaka nej môžu takíto ľudia získať pracovné návyky i zručnosti, vymaniť sa zo začarovaného kruhu, pomôcť sebe i štátu. Som rád, že túto našu iniciatívu podporil aj splnomocnenec vlády pre rómske komunity Alexander Daško,“ uviedol Erik Tomáš, minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

V súčasnosti počet poberateľov dávky v hmotnej núdzi spoločne so spoluposudzovanými osobami predstavuje 123-tisíc. Až 50-tisíc z nich by sa mohli zapojiť do pracovného procesu a získať tak pracovné návyky.

„Použijem vzorec – menej hmotnej núdze znamená viacej práce, viacej peňazí a vtedy je aj život lepší. Aj v tomto prípade sme sa s pánom ministrom dohodli tak, aby to bolo transparentné a nenastala žiadna diskriminácia. Náš úrad poskytne asistentov, ktorí budú na tento proces dohliadať a kontrolovať ho. Zákon je veľmi dobre nastavený a našou úlohou je poskytovať aj tzv. osvetu medzi ľuďmi. Oboznámiť ich aj benefitmi spomínaného zákona,“ doplnil Alexander Daško, splnomocnenec vlády pre rómske komunity.

Nová úprava pamätá aj na ľudí, ktorí majú exekúcie. Ak sa zamestnajú štát im ponechá aj dávku v hmotnej núdzi, najskôr v plnej výške na prvé dva mesiace, následne ju bude postupne krátiť po štvtinách.

- Článok pokračuje pod reklamou -

Zlepšia sa aj podmienky pre deti v školách. Nárok na príspevok na nezaopatrené dieťa ako súčasť dávky v hmotnej núdzi sa rozšíri na deti od materskej školy až po študentov stredných a vysokých škôl. Cieľom je podporiť vzdelávanie od útleho veku a zvýšiť tak uplatnenie na trhu práce v budúcnosti. Podmienkou je samozrejme školská dochádzka.

Zmeny sa dotknú aj poskytovania tzv. aktivačného príspevku, ktorý je určený pre ľudí, ktorí nie sú riadne zamestnaní, ale vykonávajú tzv. malé obecné služby. Na základe dohody so združeniami obcí sa rozšíri územie, na ktorom budú môcť uchádzači pôsobiť. Zároveň sa aktivačný príspevok pre poberateľa dávky v hmotnej núdzi bude kategorizovať na základný len pre vykonávanie malých obecných služieb. V prípade vzdelávania a rekvalifikácie sa jeho výška zvýši na  1,5 násobok  a v prípade, že si poberateľ dávky v hmotnej núdzi zároveň popri aktivačných prácach nájde aj zamestnanie, získa dvojnásobok tohto príspevku.

Ako zdôraznil minister práce Erik Tomáš: „Všetky opatrenia musia ísť ruka v ruke s vytváraním nových pracovných miest, zvlášť v regiónoch, a najmä pre ľudí znevýhodnených, či už nízko kvalifikovaných alebo dlhodobo nezamestnaných. Preto popri legislatívnych zmenách spúšťame špeciálny program, kde chceme cez sociálne podniky vytvárať pracovné miesta v regiónoch. Sociálny podnik si objedná nejaké služby od štátnych inštitúcií a my dokážeme takýchto ľudí zamestnať a preplatiť im mzdy, resp. časť celkovej ceny práce z eurofondov. Pre tento rok takto dokážeme využiť takmer 50.mil. eur a som presvedčený, že prvé pilotné projekty začneme predstavovať už v prvom polroku tohto roka.  Nová legislatíva, ktorú som práve predstavil, by mala začať platiť na jeseň tohto roka.“

 

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Ďalšie články

PRIDAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!

Potvrdzujem, že som sa oboznámil a pochopil pravidlám diskusie.

Zadajte svoje meno tu

spot_imgspot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Najčítanejšie

- Inzercia -spot_img

Aktuality

- Inzercia -spot_img

Aktuality

- Inzercia -spot_img

Sponzorované